#yaşam

IŞIKLA BOYAMA TEKNİĞİNİ SANATA DÖNÜŞTÜREN FOTOĞRAFÇI

| 17 Ocak 2017 #yaşam

Işıkla boyama, birçok fotoğrafçının uzun yıllardır kullandığı ve yaratıcı karelerin ortaya çıkmasını sağlayan bir fotoğraf tekniği. Ancak her alanda olduğu gibi bu alanda da sınırları zorlayan birileri var. Finlandiyalı sanatçı Hannu Huhtamo da bunlardan.

Işıkla boyama tekniğinin temeli, tripod üzerine yerleştirilmiş ya da bir yere sabitlenmiş bir fotoğraf makinesiyle uzun pozlama yapmak ve bu esnada farklı ışık kaynaklarıyla havaya desenler çizmeye dayanıyor. Ancak çekim yapılacak süreyi ayarlamak, ışığı yön vermek ve uygun ortamı bulmak gibi birçok zorluk bu teknikle birlikte geliyor. Huhtamo da hiç Photoshop müdahalesi bulunmayan ve animasyonu andıran fotoğraflarını bu teknikle çekiyor ama her bir kare için büyük emek ve çok fazla zaman harcıyor.

Aynı zamanda bir müzisyen de olan fotoğrafçı, bu tekniği ilk olarak bir death metal grubuna çekim yaparken kullanmış ve çakmakla bir pentagram çizmiş. Yıllar sonra ışık sanatçısı Janne Parviainen'le tanışıp, işlerini gördükten sonra ise tekniğe kendi yorumunu katmaya karar vermiş. Böcek ve bitkileri andıran ışık çizimleri de bu şekilde ortaya çıkmış.

"Karanlık benim tuvalim ve ışık ise fırçam." sözüyle tekniğini yorumlayan Huhtamo, bu sıra dışı fotoğrafları çekmek için modifiye edilmiş LED ışıklar ve daha çok konser mekanlarında gördüğümüz ışıklı kablo sistemleri dışında özel bir şey kullanmıyor. Söylediğine göre tüm fotoğraflar makineden çıktığı gibi, yani üzerlerinde hiçbir oynama yok. İnanması güç olsa da hemen aşağıdaki videoda sanatçının eserlerini nasıl ortaya çıkardığını tüm çıplaklığıyla izleyebilirsiniz.

VİDEO

SANAT ESERİ DEĞİL, YAKIN ÇEKİM KAR TANESİ

BENZER İÇERİKLER