#yaşam

İSTANBUL, KORKULAR VE MAXX ROYAL

TUBA ÜNSAL | 27 Mayıs 2016 #yaşam

İstanbul, insanı anksiyetik, gergin ve korkak yapan bir şehir. Sabah evden çıkıp tekrar girmeniz arasındaki sürede başınıza bir şey gelmiyorsa oturup bir oh çekip, bugünü de atlattık dediğiniz; dilinizden "İnşallah"ı "Maşallah"ı eksik etmediğiniz, Beyoğlu'nda yürürken başına düşen levhayla, arabayla eve dönerken çukura düşüp hayatını kaybeden insan olmadığınız için şükrettiren bir şehir. İstanbul insanı dine döndüren bir şehir.

Yazar Metin Hara'nın Aşkın İstilası - Yol kitabının kapağı

Tüm bu anksiyeteler, korkular bende çocuklardan sonra çok arttı. Artık arabaya bindiğimde kesin kaza yapacağız inancı, uçağa bindiğimde bir daha çocuklarımı göremeyeceğim korkusu derken Hollywood'a taş çıkaran senaryolar yazmaya başladı beynim. Artık işi çözmem gerekiyor derken Metin Hara'nın kapısını çaldım. Metin, İnsana Güven adında şahane bir merkez açtı. Burası, fiziksel sıkıntılarımızın yanında daha çok ruhsal sıkıntılarımızı çeşitli terapilerle çözen uzmanların olduğu bir merkez. Aslında fiziksel sıkıntılarımızın da kaynağı ruhsal yaralarımızdır. Benim maceram yaklaşık bir sene önce başladı. İnanamadığım bir değişimin içindeyim. Önce korkularım azaldı sonra daha kendine güvenli bir insan haline geldim. Bu yolculukta "ben tamamım" demek yok, kendi ruhsal otopsinizi yapmanız gerek. Bu da sürekli okumak ve araştırmak demek. Metin Hara'nın Yol kitabı bu yolculuğun ilk adımı, ikinci kitabı Dem de yolda.

Yazar Nuray Suyabatmaz'ın Zannetik kitabının kapağı

ZANNETTİM
Bir diğer danıştığım ve çalıştığım isimse Nuray Suyabatmaz. Nuray abla arkadaşımın annesi, senelerdir aşina olduğum, güvendiğim bir isim. Şu an sadece iki terapi yapmamıza rağmen gelecek korkumu azaltan, en önemlisi de bunun aptalca nedenlerinin farkına varmamı sağlayan seanslar oldu. Aslında hayatımızın zannettiklerimizden ibaret olmadığı, başımızı kaldırıp farkındalığımızı yükselttiğimizde o zannettiğimiz korkuların ne kadar da saçma olduğunu anlamamızı sağlıyor. Nuray Suyabatmaz'ın Zannettik kitabı da bu içsel yolculukta size güzel bir kaynak.

AİLE DİZİMİ
Daha önce defalarca duyduğum bir terapi şekli. İlk olarak Nil Karaibrahimgil'in bir yazısında okumuştum. Hiç tanışmadığı, yıllar yıllar önce yaşamış, ailesinden uzak bir akrabasına bir odada nasıl teşekkür ettiğini anlatıyordu. Biz genetik kodlarla yaşıyoruz ve bu kodları da ailemizden miras alıyoruz. Ailede yaşanan trajediler, mutsuzluklar, korkular her ne kadar farkında olmasak da aslında bugünkü kimliğimizi ve davranışlarımızı oluşturuyor. Yıllar önce Brezilyalı bir astrolog bana mutlaka aile dizimi yapmam gerektiğini, sıkışmış enerjilerim olduğunu söylediğinde "Ben bir Tayland'a gideyim, hiçbir şeyim kalmaz tatilde" deyip yıllarca ötelemiştim. Geçenlerde İnsana Güven'de bana tavsiye edilen Tiraje Hanım sayesinde bu terapi yöntemini geç de olsa keşfettim. Öyle şeylerin farkına vardım ki, terapinin sonunda tanımadığım bu kadına sarılıp ağladım ve rahatlayan ruhumla kelebek gibi odadan ayrıldım.

Antalya'daki Maxx Royal tatil köyü

MAXX ROYAL
Bu haftaki seyahatim sadece içime değil, Antalya'ya da oldu. Maxx Royal geçen sene keşfettiğimiz bir tatil köyü. Gerçi bu tanım bu mekan için çok sığ kalıyor, burası bir tecrübe, başka bir konsept. Otel "Her şey dahil" konseptini bambaşka bir noktaya taşımış. İçinde bulunan restoranlar, Türkiye'nin ve dünyanın sayılı restoranlarına taş çıkarır. İçeri girdiğiniz andan itibaren, pastane, çikolatacı dahil hiçbir şeye para ödemiyorsunuz. Sahilde ısmarlanan kokteyller, yemekler de dahil, yani sabah öğle akşam gibi bir ayrım yok, günün her saatinde tüm tesis emrinize amade. Tangerin plajı için bembeyaz kumlar getirmişler mesela. Kayaların arasında otlanan keçiler, şahane doğa manzarası, üç plajı ve göz alabildiğine havuzlarıyla günlerce sıkılmadan eğlenebileceğiniz bu mekan, özellikle çocuklu aileler için cennet. İçinde bulunan Kids Club'ı butik otel boyutunda bir mekan. Benim cüceleri oradan sökerek çıkartmak zorunda kaldım. Her gelenin "Yahu nasıl bir otel yapmışlar helal olsun" dediği bu tecrübeyi mutlaka ama mutlaka denk getirip yaşamanız lazım.

YAZAR HAKKINDA

TUBA ÜNSAL

Oyuncu, ajans TUBA kurucusu