#yaşam

İSTANBUL’DA EN İYİ DÖNERİ YİYEBİLECEĞİNİZ 14 ADRES

NİLAY ÖRNEK | 11 Aralık 2017 #yaşam

Önce, “Herkesin ‘en’i kendine” dedim... Sonra, belirli kriterlere göre yapılan iyi bir listenin faydalı olabileceğine karar verdim. İşte size alfabetik sırayla, İstanbul’da farklı tarzda ama iyi döner yapan 14 mekân. Sayıyı 10’a indiremedim, 15 için de zorlamadım... Döner, Ankara, İzmir ve Antalya’da da bir mevzu... Onlar daha sonraki dosyalarda...

Abdülkadir Restaurant
Son yıllarda lezzet meraklıları tarafından sıkça söz edilen, kuzu etinden yapılan Kastamonu döneri bir konu! Çok lezzetli. Kastamonu’da mesela Altınöz Döner Kebap iyi döner yiyebileceğiniz güzel adreslerden. Üzerine bol kimyon ve soğan konularak yenilmesi tavsiye ediliyor (Ben de bayılıyorum böyle yemeye). İstanbul Bakırköy’de de Kastamonu lezzetlerini ön plana çıkaran, kaliteli esnaf lokantası Abdulkadir’de de hem döner hem de dönerden yapılan tirit gayet başarılı.

Abdülkadir Restaurant

Barış Büfe
Adı, döner mekânlarından çok İstanbul’un sevilen tostçu ve büfelerinin arasında sayılır. Ama yine de Barış Büfe, özellikle de Anadolu yakasında oturanlar için ismi söylenmezse eksik kalacak, güzel döner yapan mekânlardan.

Bayramoğlu Döner
Son yıllarda az biraz yemek işine meraklı kime “Güzel döner” deseniz ilk sayacağı mekânlardan biri. Şimdilerde popüler olan modern döner restoranlarının ilk temsilcilerinden... Yıllar içinde hem şöhreti hem de Kavacık’taki minik mekânı büyüdü. Burada sıradan bir günde bir tonun üzerinde döner satılıyor. Dana ve kuzu etinden hazırlanan döner, yaprak yaprak incecik kesiliyor; içi sulu... Sabah 11.30’da servis başlıyor. Doğalgaz beslemeyle odun ateşinde pişirilen dönerin yanında turşu, çoban salata, patates kızartması ve mekânın alametifarikalarından sıcacık ince tandır lavaşı servis ediliyor.

Beyti

Beyti
İyi olmak bir şey, çok uzun yıllardır çok iyi olmak, iyi kalabilmek başka bir şey. Beyti hep iyi. Bir kebaba ismini veren, yıllardır etini kendi seçen, restoranının başında duran Beyti Güler’in eti pişirme ve terbiye yöntemleri de kendine özgü. Döneri de bir efsane...

Dönerci Sadık Usta
İstanbul Aksaray’da minik bir büfe ama yıllardır şanı kulaktan kulağa yayılan; kimileri tarafından biraz yağlı da bulunsa kimsenin lezzetini inkâr edemediği, uygun fiyatlı döner mekânı. Müdavimi; başka ilçelerden sırf döner için o büfeye geleni çok. Ağzının tadını bilen radyocu Nihat Sırdar’ın favori mekânlarındandır; ben de ilk onunla gitmiştim, pek çok kişi de onun radyo programları sayesinde keşfetmiştir.

Şahin Usta

Dönerci Şahin Usta
Kendi küçük, ünü büyük mekânlardan. Kapalıçarşı yamacındaki altı metrelik dükkân, yurt dışında da en çok bilinen dönercilerimizden. Öğlen saatlerinde önündeki sıra bir klasiktir. Döner tırnak pide içinde ya da porsiyon olarak servis edilir.

Dönerci Celal Usta
Merkezi Ümraniye’de. Ama yıllar içinde bayilikler vererek (franchise ifadesini kullanmayı çok istemedim) bulunduğu yerlerin sayısını artırmış. Etleri özellikle Balıkesir ve Çanakkale’den geliyor.

Dönerci Ali Usta
Benim dönerini hiç yemediğim halde listeye aldığım bir yer. Seveni çok, öveni çok... Bir bakayım dedim çok katlı, kocaman bir döner restoranı gördüm. Ama hikâyeli... Malatya doğumlu Ali Özcan, 1979-1985 yılları arasında el arabasıyla, 1985-1990 yıllarında kamyonet arkasında, 1990-2001 yıllarında çadırda satmış dönerini... 2004’te Maltepe’de ilk restoranını açmış, şimdi dört şubeli bir dönerci.

Karadeniz Döner Asım Usta
Beşiktaş çarşısının göbeğinde bir sıra görürseniz muhtemelen Asım Usta’nın dönerini bekleyenlerdir. Dana döş ve kuzu boşluk et marinasyonda mevsimine göre iki gün bekliyor. Pideyi de kendileri yapıyorlar. Her şey bir yana Asım Usta’nın her daim o yoğunluğunda bile müşterileriyle iki satır sohbeti insana döneri kadar iyi gelebiliyor.

Kardeşler Lokantası - Kemerburgaz
Her şeyiyle favorilerimden... Kuru fasülyesinden fırın makarnasına, nohutundan çorbasına pek çok yemeği leziz. Döneri de çok güzel. Hacı Mehmet Akkaya, 40 yılı aşkın süredir lokantanın başında.

Kebapçı Etiler
En yenilerden... Şanı Türkiye’yi aşan Nusret Gökçe’nin kebap mekânında döner de var ki gayet iyi... Nusret, dönerinde, dinlenmiş antrikot da kullanıyor, e tabii daha pahalı.

Metet Közde Döner
İstanbul’un en bilinen semt dönercilerinden biri... Kuzguncuk’ta. Dönerin lezzeti övüldüğünde ateşine, marinasyonuna ve yaklaşık yüzde 10 oranında kullanılan kuzu boşluğuna dikkat çekiyorlar.

Tadı Döner
Son dönemde adı sıkça anılan dönercilerden. İstanbul Levent’te. Etin marinasyonunda hindistan cevizi ve pekmez kullanılıyor.

Tatar Salim
Yine şöhretli gurmelerce “en iyiler” arasında sayılan dönercilerden... Ağırlıklı olarak Biga ve Keşan bölgesinden gelen etler kullanılıyor.

 

Fotoğraflar: Sinan Hamamsarılar

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...