#yaşam

İSTANBUL'DA YENİ BİR "DELİ"

TUBA ÜNSAL | 22 Şubat 2016 #yaşam

Bölge bölge yeme/içme rehberi

İstanbul'da hep aynı yerlerde dön dolaş yapıp bir mekana girdiğinizde hep aynı yemekleri sipariş ediyorsanız bu kısır döngüden çıkmanın zamanı geldi. Bu kadar çıtkırıldım bir kız nasıl bu kadar lezzetli yemekler keşfeder bir gezin de görün bakalım. Bölge bölge Tuba'nın İstanbul rehberi karşınızda.
 

ETİLER

Bi Nevi Deli
Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen'in ilk önce Karaköyde açtığı sonra yakın bir zamanda Etiler'e taşınan şahane bir kafe. Her şey organik, raw ve sağlıklı. Beluga mercimek salatası, baby kale salatası, tatlı patatesli çikolatalı kek, tarçınlı elmalı chia puding gibi efsane sağlıklı lezzetler var. Mutlaka her şeyden ortaya söylediğiniz bir seans yapın derim, bir de sabah arayıp ne yemek istiyorsanız ayırın zira öğlene en lezzetli yiyecekler bitiyor. 
 
Miyabi
İstanbul'da en sevdiğim suşici. Her şey çok lezzetli. Başlangıç olarak acı biber soslu edamame söyleyin, benim gibi acı severseniz şahane gelecektir. Somon sashimi ve tempuraları da çok çok iyi. Sake içmeyi unutmayın. 
 
Zerafet
Etleri şahane. Benim gibi ona buna "kokuyor bu et" diyen etsiz de duramayanlardansanız burayı tavsiye ederim. Fıstıklı kebabı da kaburgası da çok lezzetli, ama asıl alamet-i farikası masaya geldiğinde hala cızır cızır pişmeye devam eden lokumlar. Her şey iyi güzel, yemeğinizi yediniz çıkarken hesabı mutlaka kontrol edin, sandrazam paşası gibi bakmadan hoop diye kartı koymayın, hesapla ilgili küçük süprizler yapmayı seviyorlar :)
 
 

KARAKÖY

Colonie
Biliyorum çok duydunuz adını, bir ara gece çıktığınızda mutlaka uğruyordunuz ama yeni yaptıkları Tom Yum çorbası Tayland'dan sonra en iyi içtiğim Tom Yum. Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi olmasın bu durum, bizim damak zevkine çok uygun. Yine acı severlere siddetle tavsiye olunur
 
Fasuli
Istanbul'da yaşayıp burada kurufasulye yemediyseniz ayıp oluyor. Mutlaka denemelisiniz, inanılmaz lezzetli, kendimi kaptırıp iki porsiyon yediğim günlerde karnıma ağrılar girse de en favori esnaf lokantalarımdan biri.
 
 

ORTAKÖY

Banyan
Ortaköy'de açıldığını bilmiyordum, geçenlerde keşfettim. Özellikle manzarası şahane. Burada da Tom Yum var ama benim gibi acı severe bile fazla acı gelebilir. Diğer her şey nefisti, üstelik alışık olmadığımız tatlı bir misafirperverlik de var.
 
 

REŞİTPAŞA

Yasu Baba
Münferit ve Gaspar'ı yaratan Ferit Sarper'in yeni numarası. Başında da benim kayınçom Serdar Cabas var. Burası bildiğiniz köfte piyazcı. Kayınçom diye torpil geçmiyorum, hayatımda yediğim en lezzetli cacığı, köfteyi, piyazı burada yedim. İçerisinin yalınlığı, dekorasyonun sadeliği falan şahane. Mutlaka uğrayıp denemelisiniz, yakında paket servisi de başlıyor.
 
 

BEYOĞLU

Cezayir
Cezayir'de bir partiye katılmış, mutlaka akşam bu şahane binada yemek yemiş olabilirsiniz ama bir de pazar günü kahvaltı etmeyi deneyin, pişman olmayacaksınız. Fırınlarında kendilerinin sıcak sıcak yapıp servis ettikleri kruvasanlar ve ıslak çikolatalı kek muhteşemdi. Yakında Cezayir bahçede uzun pazar brunchlarına da başlıyorlarmış.

YAZAR HAKKINDA

TUBA ÜNSAL

Oyuncu, ajans TUBA kurucusu

BENZER İÇERİKLER