#yaşam

İSVEÇ’İN ARTIK BİR TELEFON NUMARASI VAR

| 8 Nisan 2016 #yaşam

İsveç'in telefon numarası

+ 46 771 793 336. Dilediğiniz zaman bu numarayı arayabilir ve bir İsveçliyle konuşmaya başlayabilirsiniz.

Bundan tam 250 yıl önce, 1776’da anayasa maddesiyle sansürü yasaklayan ilk ülke olan İsveç, bu önemli tarihin yıl dönümünde sıra dışı bir tanıtım kampanyasına imza attı ve bir telefon numarasına sahip olan ilk ülke oldu. Ülkenin turizm organizasyonu tarafından projelendirilen bu fikir, beklendiği gibi çok kısa sürede büyük ilgi gördü.

İsveç’in numarasını aradığınızda, telefona sisteme gönüllü olarak kaydolmuş bir İsveçli çıkıyor ve bu kişiyle dilerseniz İsveç dilerseniz başka herhangi bir konuda sohbet edebiliyorsunuz. 7/24 hizmet veren bu numaraya şu ana kadar yaklaşık 12 bin arama yapılmış ve bu aramaların büyük bir çoğunluğu Amerika’dan gelmiş. Türkiye de listenin hemen ikinci sırasında kendine yer bulmayı başarmış.

Eğer siz de bir arama yapmayı düşünüyorsanız unutmamanız gereken iki şey var, bunlardan ilki İsveç’le aramızdaki saat farkının 1 saat olduğu, ikincisi ise yapacağınız aramanın operatörünüzün yurt dışı tarifesi üzerinden ücretlendireleceği. Güvenlik amacıyla, karşı taraftaki kişinin telefon numaranızı göremediğini de belirtelim.

VİDEO