#yaşam

İYİ MELODİ YOLCULUĞU

| 22 Haziran 2015 #yaşam

Kiamore Blogger’ını Arıyor yarışmamızın kazananları aramıza katılmaya başladı! Bugün kazananlarımız dan Duygu Karakuş’un Yol Müzikleri konulu “İyi Melodi Yolculuğu” yazısını paylaşıyoruz.

Bugün güneşin gülümsediği günlerden. Hava tahminlerinin ruh halini etkilediği insanlardansanız eğer, mutlu olmanız kaçınılmazdır . Pencerelerden içeri sızan güneş ışığının odanızı aydınlatmasıyla gözünüzün kenara itilmiş bavulunuza takılması aynı anda gerçekleşir. Aslında güneş demek; güneş ışınlarının dağılışı gibi, nasıl uzaklaşırım düşüncelerine hoş geldin demektir.

Bir takım şeylerin yeniden hayat bulması bizleri yeni bir sayfa açmaya ikna ediyor. Yeni bir sayfa ve yeni bir yolculuk. Kışın yapamadığın o kardan adamı, mutsuz olduğun anları, gereksiz sorumlulukları, okunmamış kitapları, yoğunluktan dinlenememiş şarkıları geride bırakmak istiyoruz.

İstediğimiz sadece kiraz ağacının üzerindeki o beyaz ve taze çiçekler gibi olmak... Aslında en sevdiğimiz müziğin, en sevdiğimiz kısmında, yol çizgilerini takip etmek istiyoruz. Güneşin nasıl kaybolduğunu, aslında yol kenarlarında ne çok fotoğraf karesi olduğunu düşünmek istiyoruz. Gözlerimizi bir an kapayıp açtığımızda görmek istediğimiz şeyin bir çift duvar olmasını değil, akıp giden bir resim sergisi olmasını istiyoruz. Sanki uzaklaşırsak, gözden kaybolan sadece ayrıldığımız yer olmayacaktır çünkü, kaybolmasına tanık olacağımız negatif hisler bize hoşçakal diyecektir.

Kulaklığımıza sarılıp, notaların yukarıya yağan yağmurlar oluşunu izlemek istiyoruz. Bu bizim mutluluğumuzun ve özgür ruhumuzun kararı, belki de bencilce kararlı oluşumuzun kutlaması..
Özgürlüğün uzun bir yolculuk olduğunu ve yol şarkılarının en güzel eş olduğunu bilmeyen var mıdır? Hiçbir şeyin bizim elimizde olmadığı bir klip yolculuğundan bahsediyorum.

Tüm insanlar amatör birer oyuncu, otobüs ya da araba camından gördüklerin sadece birer dekor, ve öyle ki her biri senin müziğin için yapıldı. Yol şarkılarının sana hediyesi. Bir paket halinde beğenine sunuldu. Kendi filminin kendi müziğinde başrol seçildin. Yol şarkıları; yolculuğunda havanın da kararmasıyla kücükken bizi hep takip ettiğini düşündüğümüz kutup yıldızının ta kendisi, sana verildi. Ben hep, araba camının arkasından bakıp, yolun da tıpkı zaman gibi akıp gittiğini düşünürüm ve bunu genelde hep en sevdiğim şarkılarda yaparım. Hayalimi özgür bırakırım.

Bencillik kötü değildir bazen, tüm düzenin size ait olduğunu hissetmeniz dünyadaki en olumlu bencilliktir. Ben kendi klibimi böyle çekerim. Yol şarkılarım devam ederken, gökyüzündeki kuşların nasıl da müziğime uymak için çabaladıklarını ve " V" şeklinde oluştukları kareografilerini izlerim. Biri gruptan ayrılır ve diğer özgür kuşlar onu asla yalnız bırakmazlar. Müziğim anlamlı olduğunda aslında hayatın ne kadar çok hikayesini olduğunu farkederim. Bu yüzden anime müziklerini yol müziği ilan ettim. Bu tıpkı yemek yapmak gibi..
Evet! hiçbir farkı yok. Uzun bir yolun tuzu; iyi bir melodidir. Hani şu uzun ve birbiri ardına sıralanan ağaçlar vardır ya, iyi bir melodiyle daha uzun ve görkemli gözükebilirler. Hatta o gördüğünüz uzun ve sonsuz tarlalarda koşarsınız. Yol üzerinde gördüğünüz her çiçeğe dokunursunuz, kokuları notalarınıza karışıp bedeninize dolar.
Nefes almayı bırakır, yol müziğinizin tadını çıkarırsınız. Hayat gibi uzun bir yolculuktan kopmak demektir bu. Bilmiyoruz belki de. Gözümüzün iliştiği o bavul aslında biziz. İçine doldurduklarımız; hayallerimiz, yaşamak istediklerimiz, gitmek istediklerimiz.. Gökyüzü ve denizin birleştiği ufuk çizgisine gitmek gibi. Yolculuk değil bu, sol anahtarını kalbimize denk getirip notalara basarak ilerlemek. Öyleyse yolculuk için iyi bir müzik seçin, ve onun sizi götürmesine izin verin. Belki de hayatımızın yolculuğu bir kaç nota sonradır.

https://www.facebook.com/duyguu.krks

 

 

BENZER İÇERİKLER