#yaşam

KOLAYSA BURADA "DENİZDEN BABAM ÇIKSA YERİM" DE

NİLAY ÖRNEK | 22 Aralık 2016 #yaşam

Uzakdoğu'da bir balık pazarına gitmeden, deniz canlılarına ilgi üzerine çok konuşmamak lazım bence... İşte Güney Kore'nin en büyük pazarı Jagalchi Market'ten izlenimler...

Uzakdoğu'da bir balık pazarına gitmeden, deniz canlılarına ilgi üzerine çok konuşmamak lazım bence... İşte Güney Kore'nin en büyük pazarı Jagalchi Market'ten izlenimler...

Ege kasabalarında sabahları "kanto"ya bayılırım. Sabah erken saatte -ama balık hali kadar erken saat de gerekmez- bir mermer tezgâh etrafında buluşur insanlar...

Açık artırmalardaki yöneciler misali kantonun da bir yöneticisi vardır.

Balığı tanıtır, satışa çıkarır. Kimi restoranına, kimi akşam sofrasına balık seçer alır. Kısacık sürede tüm tezgâh boşalır.

Balık pazarlarını da severim ben, balık hallerini de... Oradaki hareketi, bereketi.

Pek çok ülkede balık pazarı görmüşsem de ben Güney Kore'deki gibi bir şey görmedim!

Uzakdoğu başka mesele!

Şimdi size "az yazı, bol fotoğrafla" Güney Kore'nin en büyük balık pazarı ve turistik merkezlerinden biri olan Jagalchi Balık Pazarı'ndan bahsedeceğim.

Hayatımda görmediğim kadar çok balık çeşidi ile deniz canlısını bir arada gördüm. Ve tazelik o kadar önemli ki, pek çoğu canlı.

OKYANUS KARAYA ÇIKMIŞ GİBİ!

Her yıl dünyanın en iyi markalarını sıralayan Brandirectory'nin listesinde, ilk 500'de, KIA Motors'tan LG'ye kadar Güney Kore'nin onlarca markası var.

Ama Kore Savaşı sonrasında ülkenin kalkınmasını sağlayan unsur balık ve balık pazarları.

Jagalchi Market olarak anılan yer de ülkenin en büyük balık pazarı.

Seul'den sonra ülkenin en popüler şehri olan kıyı kenti Busan'ın da gözbebeği.

Jagalchi, Kore dilinde "çakıl" anlamına geliyormuş, eskiden burası çok çakıllı olduğundan bu adı almış pazar.

Pazarda okyanus karaya çıkmış gibi!

SATICILARIN ÇOĞU KADIN

Ulaşımı oldukça kolay olan bu pazara girer girmez ilk dikkatinizi çeken şey -balık kokusunun ardından- renkler.

Rengarenk tezgahlar, balıklar, giysiler.

Ve canlılık.

Her baktığınız yerde "Keşke yanımda profesyonel bir fotoğraf makinesi olsa" diyebileceğiniz derecede cezbedici bir görsellik var.

Satıcıların büyük çoğunluğu kadın.

Hatta bir isimleri de var; "Jagalchi Ajumma".

Korece'de "Ajumma", orta yaşlı ya da evli kadın anlamına geliyormuş.

ANINDA YEMEK İSTEYENLERE

Pazarda sadece balık değil, pek çok deniz canlısı, deniz bitkisi var. Tek sorun, alsanız bile onları bir Koreli gibi değerlendiremeyeceğinizi, pişiremeyeceğinizi düşünmeniz oluyor.

Bunun çaresi de düşünülmüş, balık pazarının bir yanı deniz ürünlerini satanlarla, diğer yanıysa onu pişiren ya da çiğ olarak sunan lokantalarla dolu.

EN CANLISINDAN, EN KURUSUNA

Kimi dev balıkların ya da yengeçlerin canlılığı ise insanı korkutuyor. Canlılıklarıyla birlikte boyutlarının büyüklüğü de ürkütücü!

Orada birer hediye paketi gibi sunulan kabukluları da, balıkları da orada ayıklatabiliyorsunuz. Ahtapotlar tür tür.

Kurutulmuş balık ve ahtapot çeşidi de gırla.

Her yıl ekim ayında, Jagalchi Kültürel Turizm Festivali düzenleniyormuş. Ama zaten ortam meraklısına bir festival gibi.

Ulaşım metro gibi araçlarla pek kolay, dolaşması, içinde yemek yemesi çok keyifli ve ucuz. Ancak bu pazarı gördükten sonra "Denizden babam çıksa yerim" der misiniz onu bilmem; "çok baba" deniz canlıları var, kesin bilgi!

BİRİ KAYMAKLI PİDE Mİ DEDİ?

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER