#yaşam

JAPON BİLİM İNSANLARI ERİMEYEN DONDURMA ÜRETTİ

| 7 Ağustos 2017 #yaşam

Yaz günlerinin boğucu sıcaklarını dondurma yiyerek atlatmak isterken çoğu zaman eriyen dondurmayla mücadele etmek zorunda kalırız. Japon bilim insanlarının son buluşu ise bu sorunu ortadan kaldıracak ve tüm dondurma severleri mutlu edecek türden: Erimeyen dondurma!

Japonya’nın Kanazawa kentinde bulunan Biotherapy Development Research Center’daki bilim insanlarının keşfettiği erimeyen dondurma, aslında dondurmayla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir konu üzerine araştırma yaparken tesadüfen ortaya çıkmış. 2011’deki deprem ve tsunamiden etkilenen çiftçilerin, marketlerde satılacak kadar iyi olmayan çileklerinin nasıl değerlendirilebileceği ile ilgili çalışma yapan araştırmacılar, çilekten elde edilen bir ekstreyi kullanarak denemeler yapmak istemiş. Bir pasta şefinden bu ekstreyi kullanarak bir tatlı yapmasını isteyen araştırma ekibi, çilekten çıkan bu maddenin su ve yağın birbirinden ayrılmasını geciktirdiğini fark etmiş.

Önce Kanazawa'da ardından da Tokyo ve Osaka'da satışa sunulan erimeyen dondurmalar.

Kanazawa Üniversitesi profesörlerinden Tomihisa Ota, pek çok deneme sonrası, bu çilek ekstresinin türünün çok zor eriyen dondurmalar için kullanılabileceğini ortaya çıkarmış ve bahsi geçen dondurma türünün geliştirilmesine yardımcı olmuş. Daha şimdiden Kanazawa, Tokyo ve Osaka’da satışına başlanan erimeyen dondurmaların, doğrudan sıcak havayla beş dakika boyunca temas etmesi halinde bile şeklini kaybetmediği ifade ediliyor.

Erimeyen dondurmalar şu anda Japonya’da 500 Yen (4,5 dolar) fiyatla satılıyor. Dünyanın diğer ülkelerine gelip gelmeyeceğini henüz bilmesek de sağa sola bulaştırmadan yiyebileceğimiz dondurmaların hayalini kurmaya devam ediyoruz.