#yaşam

KANTİN'LE YİNE, YENİDEN...

NİLAY ÖRNEK | 3 Ağustos 2016 #yaşam

Şemsa Denizsel’in 16 yıllık restoranı Kantin, 4 Ağustos’tan itibaren yine İstanbul Nişantaşı’nda, Milli Reasürans Çarşısı’nın içinde, yeni yerinde… Üstelik hem öğlen hem de akşam servisiyle…

Kantin

İstanbul gibi bir şehirde, yaşı 15’i aşmış restoranlara ‘köklü’ diyor olmamız acıklı olsa da durum o!

Aynı aileden bireylerin işletmeyi sürdürdüğü, yıllarca aynı yerde kalabilen restoran sayısı oldukça az. 
15 yılı aşmak ‘olay’.

Türkiye’nin en iyi şeflerinden Şemsa Denizsel de, aynı yerde 16’ncı yılına giren restoranı Kantin için ‘yeni yer bakmak’ zorundaydı. Çünkü binanın sahibi, 4 katlı binanın daha yüksek, daha kârlı bir yer olmasına karar vermişti.

ÖĞLEN VE AKŞAM ARTIK…

Nişantaşı Akkavak Sokak’tan taşınan Kantin artık yeni yerinde, yeni bir konseptle…

Lokanta, Milli Reasürans Çarşısı’nın içinde, eskiden Zanzibar olan yere taşınıyor. Hem de artık sadece öğlen değil, akşam servisi de olacak. Üstelik ‘önceki Kantin’de içki yoktu, şimdi alkol de servis edilecek.

Yine mevsimlik doğal ürünler, Denizsel’in özel tarifleri ve yaratıcılığıyla yorumlanacak.

Kantin

PEKİ NE ZAMAN?

4 Ağustos Perşembe günü açılıyor Kantin…

Şemsa Denizsel, öncesindeki üç gece yeme içme dünyasından bazı yakın dostlarına bir ‘ön gösterim yaptı’.
Ben de o ilk yemeğe katılmış çok şanslı kişilerden biri olarak birkaç satır yazayım istedim.

Öncelikle Zanzibar’ı da çok severdim ben, hep kaliteliydi. Yeni mekan da onu aratmamış.

Yer ve ortam, ışıklandırma, müzik, girişteki bar, çarşının içindeki açık alandaki oturma yeri, gelen geçene bakarken takılma kafası çok hoş olmuş. Asil duruşlu ve keyifli.

Hemen karşıda görünen mutfak çok iyi tasarlanmış. Denizsel “Ben çok iyi mutfak tasarlarım” diyor. Kullanan iyi tasarlar, bu net! Ama dışardan gelene de çok geniş ve keyifli görünüyor. Geniş mutfak candır! Mutfak penceresinin altında mini bir kütüphane de güzeldir… Hoş olmuş…

Kantin

Kantin

Kantin’in yeni hali eski halini andırıyor da bir şekilde… Örtüler beyaz ama örtülerin üzerine konan beyaz kâğıtlar bizim çok hoşumuza gitti. Hatta şımarıkça biraz da çiziktirdik o kâğıtları.

Mutfak ekibi uzun süredir aynı zaten, eklenen de var.

Eski dükkândan hazırlığı başlayan sardalyalar muhteşem sarı ve kırmızı domatesler, fesleğen, harika bir zeytinyağı (Şemsa Denizsel kendi zeytinyağını kendi yapmaya da başladı bu arada) ve tereyağlı sarımsaklı ekmeklerle sunuldu.

Ardından muhteşem bir renk cümbüşüyle, sarı ve yeşil kabaklı karidesli bir tabak geldi…

Kantin

Denizsel usülü yine çok farklı bir kokoreç yorumu ile zirve yapıldı! Bol soğan mı desem, sarma kokorecin güzelliği mi desem; çok güzeldi…

Tatlı da şeftalili, kayısılı; yine hafif yine doğal…

Yemekleri uzun anlatmıyorum çünkü yine günlük, yine değişken…

Denizsel, “Paylaşımlık tabaklar olacak… Ama benim tarzım paylaşımlık tabaklar. Evime gelenlere nasıl tabaklar hazırlıyorsam öyle” diyor.

Afiyet olsun!

Fotoğraflar: Sinan HAMAMSARILAR

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER