#yaşam

YENİ BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE KEDİLER DE EN AZ KÖPEKLER KADAR ZEKİ

| 25 Ocak 2017 #yaşam

İnsanların en sadık dostları olarak anılan köpeklerin kedilerden daha zeki olduğuna dair algı değişecek gibi görünüyor. Japon bilim insanlarının yürüttüğü son araştırma, belirli hafıza testlerinde kedilerin de köpekler kadar başarılı sonuçlar elde ettiğini ve bunun da en az onlar kadar zeki oldukları anlamına geldiğini söylüyor.

49 ev kedisiyle yürütülen araştırma, kedilerin sevdikleri bir yiyeceği yeme gibi olumlu anılarını hatırlayabildiğini gösteriyor. Köpekler de aynı şekilde belirli olayları hatırlayarak içinde bulundukları durumlara farklı tepkiler verebiliyor. Anısal bellek olarak tanımlanan benzer bir mekanizma biz insanlarda da bulunuyor. Sabah yaptığımız kahvaltıyı, okula başladığımız ilk günü ya da katıldığımız bir düğüne ait geçmişe dönük anıları kolaylıkla hatırlayabiliyor olmamız da bundan kaynaklanıyor. Olaylara ilişkin bu anıları kendi gözümüzden hatırlıyor oluşumuz onları tamamen kişiselleştirmemizi de sağlıyor.

Kyoto Üniversitesi psikologlarından Saho Takagi, kedilerin de köpeklerde olduğu gibi geçmişte yaşadıkları bir deneyime ait anılara erişebiliyor olmasını onlarda da insanlardakine benzer bir anısal bellek olabileceği şeklinde yorumluyor. Takagi, anısal belleğin zihnin kendine ait iç gözlemsel bir fonksiyonu olduğunu söylüyor ve araştırmalarının kedilerin de bu şekilde bir bilince sahip olabileceğine işaret ettiğini belirtiyor.

Kediler geçmiş deneyimlerini hatırlayabiliyor mu?

Japon ekibin 49 kediyle yaptığı test, kedilerin 15 dakika aralıklarla hangi kaptan daha önce mama yediklerini ve hangi kaba hiç dokunmadıklarını hatırlayıp hatırlamadıklarını analiz ediyor. Sonuçlara bakılırsa kediler  yemek kaplarına ilişkin "ne" ve "nerede" bilgisine ait anılarına erişebiliyor ve bu da anısal belleğe sahip olabileceklerini gösteriyor. Araştırmacılar, kedilerin bu bilgiyi testtekinden çok daha uzun süre boyunca hafızalarında tutabileceğini belirtiyor. Buna ek olarak, insanların jest, mimik ve duygularına verilen tepkilerin ölçüldüğü zihinsel testlerde kedilerin de köpeklere yakın sonuçlar elde ettiğini söylüyor.

Saho Takagi, araştırma sonuçlarının kediler ve insanlar arasındaki ilişkileri daha iyi anlamak için kullanılabileceğini belirtiyor.

Yale Üniversitesi'nden Prof. Laurie Santos da söz konusu araştırmanın kedilerin daha önce yemek için nereleri aradıklarını ve tam olarak hangi noktalarda yemek yediklerini hatırlamalarını başarıyla ortaya çıkardığı görüşünde. Santos, elde edilen verilerin, kedilerin hafızalarının kapasitesine ve insanlarda olduğu gibi daha karmaşık anıları hatırlayıp hatırlayamadıklarına ilişkin yeni araştırmalara kapı açacağına da inanıyor.