#yaşam

KEHRİBARA HAPSOLMUŞ BU YAVRU KUŞ TAM 100 MİLYON YAŞINDA

| 8 Haziran 2017 #yaşam

Yeryüzünde binlerce hatta milyonlarca yıl önce yaşamış canlıların bir kehribar içinde hapsolmuş fosiller halinde keşfedilmesi, Jurassic Park senaryosundan ibaret değil elbette. Bilim insanları, dinozorlar çağından kalma böcek ve benzeri türlere ait bulgulara daha önce de rastlamıştı fakat 100 milyon yıl öncesine ait olan ve gelişimini neredeyse tamamlamış bir kuşa ait kalıntılar, bilim insanları tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Gondwana Research’te yayınlanan ve Myanmar’da elde edilen bulguları değerlendiren araştırmada; baş, boyun, kanatlar, kuyruk ve ayakları neredeyse tamamen gelişmiş halde kehribara hapsolmuş olan kuşun yumurtadan çıkmasının üzerinden yalnızca birkaç gün geçmiş olduğu ifade ediliyor. Araştırmanın başındaki isimlerden Ryan McKellar; bugüne kadarki bütüne en yakın ve en detaylı örnek olması sebebiyle bu buluşun son derece şaşırtıcı olduğunu belirtiyor.

Gelişimini neredeyse tamamlamış olan bu kuş türünün ismi “enantiornithine”. Günümüzdeki kuş türleriyle yakından bağlantılı olsa da enantiornithine’nin bugünkü kuşlardan farklı olarak dişleri, kanatları üzerinde pençleri ve bilek kısmında farklı bir kemik yapılanması bulunuyor.

Kehribara hapsolmuş bu örnek son derece detaylı gibi görünse de aslında hiç DNA kalıntısı içermiyor. McKellar’ın aktardığına göre artık sadece karbondan ibaret olan bu örnek, yüz milyon yaşındaki yavru kuşun detaylı bir kopyası.