#yaşam

KIA’NIN KÜÇÜK, SEVİMLİ, PRATİK ŞEHİRLİSİ: SOUL!

RAHŞAN GÜLŞAN | 10 Şubat 2016 #yaşam

Kia'nın minik devi Soul ile İstanbul’da bir hafta geçirdim

Otomobil tasarımları, teknolojileri son birkaç yılda ışık hızıyla yol kat etti.

Bir zamanlar bazı özellikler sadece büyük, lüks otomobillerde olurdu. Bütçesi yetmeyenler bu çoğu hayli eğlenceli teknolojilere uzaktan bakıp iç geçirirdi.

Ama artık o tatsız günler geride kaldı. Artık mini otomobiller eskisinden çok çok daha eğlenceli ve standart ekipman listeleri çook uzun.

Ha bir de tasarım anlamında çok yenilikçi ve renkliler.

Geçtiğimiz hafta kullandığım Kia Soul da tam böyle bir otomobil. Renkli, yenilikçi ve eğlenceli.

Soul tasarım anlamında sanki mini bir dört çeker izlenimi veriyor. Yüksek tavanı, arkaya doğru köşeli hale gelen hatları ile gerçekten arazi aracı izlenimi verirken, sevimli ön far grubu ile de günümüz otomobil tasarım trendlerini yakaladığının sinyallerini veriyor. Süper mini otomobilerin tüm olumlu özellikleri ve fazlasını toplamış bünyesine.

Sürücü koltuğuna geçtiğimde ilk izlenimim sandalye tarzı oturma pozisyonunun ne kadar rahat olduğu yönünde.

Otomobille ilgili bir başka olumlu özellik ise bagajı. Bagajın sağındaki yükselti, yükleme eşiğini biraz yükseltse de hacmi arttıran olumlu bir özellik. Koltuklar yatmıyorken bile otomobilden beklemediğim derinlikte bir bagaja sahip. Ve bu da iri valizlerin bile sanki otomobil sedanmış gibi yerleştirilmesine imkan sağlıyor.

Koltuklar yatınca otomobil hayli büyük eşyaları taşıyabilen şeker bir şeye dönüşüyor :)

Direksiyon, otomobilin tüm konfor özelliklerini yönetebildiğiniz bir kumanda merkezi gibi.

Bluetooth aracılığı ile gelen telefonlara direksiyon üzerindeki düğmelerden cevap verip, aramayı sonlandırabiliyorsunuz. Müzik sistemini yönetip, otomobilin yol bilgisayarını yönlendirebiliyorsunuz.

Göstergeler hayli parlak ve rahat okunuyor. Ekranın ortasında renkli bir LCD ekran var ve burası bir bilgi merkezi gibi çalışıyor.

Eğlence sistemi iPod bağlamanıza izin veren bir USB bağlantı, AUX girişi ve Bluetooth bağlantısı ile zenginleştirilmiş. Bu, benim gibi müzik hayatında önemli yer kaplayan insanlar için önemli.

Keşke sistemin dokunmatik ekranı biraz daha büyük olsaymış.

Otomobille seyir haline geçince ilk dikkatimi tabii ki 7 ileri otomatik şanzıman çekiyor. Bu hem otomobile müthiş bir yakıt ekonomisi sağlıyor hem de yumuşak geçişleriyle sürüş konforu sağlıyor. Sanırım yakıt ekonomisi Kia cee’d'de olduğu gibi standart aksesuar.

Kia Soul 1.6 litre dizel motoru ile 136 beygir güç üretiyor. 7 ileri şanzımanın da yardımıyla bu güce alt devirlerden itibaren ulaşmak mümkün. 6. ve 7. vitesler ekonomiye yönelik.

Sonuç olarak Kia Soul, Avrupalı rakiplerinden geri kalmayan ve tasarımı ile dikkat çeken keyifli bir süper mini otomobil!

Not: Bu yazı bir sürüş izlenimidir

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN

BENZER İÇERİKLER