#yaşam

KIBRIS'TA DÖRT TEKERLEKLİ HAYALLERİN MÜZESİ

YEKTA KOPAN | 11 Nisan 2016 #yaşam

Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Kırmızı renkli klasik bir araba ve Yekta Kopan

Kıbrıs deyince aklınıza gelenlerin bir listesini yapmanızı istesem, ‘Araba Müzesi ziyareti’ diye bir madde olmayacağına eminim.

Açıkçası benim listemde de böyle bir madde olmazdı.

Ama Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi’ni görünce düşüncelerimi ve listemi değiştirdim.

2007’de kurulmuş bu müze. Üniversitenin kampüsü içinde, amaca uygun bir alanda ziyaretçilerini ağırlıyor. Klasik örneklerden günümüze ilerleyen bir çizgide, otomotiv sektöründeki gelişmeyi izlemek mümkün. Müzede bulunan arabalar, dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiş ve özel olarak kurulan Yakın Doğu Araba Atölyesi tarafından restore edilip sergilemeye hazır hale getirilmiş.

1903 model Wolseley ve 1909 model Buick

Tam bu noktada “Benzerlerini gördük, bu müzeyi niye gezelim ki?” diyebilirsiniz. Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi’ni özel kılan nedenlerin başında kendisine has hikayesi yatıyor. Ayrıca Kıbrıs’ın sadece turizm ve kumarla anılan bir yer olmamak isteğinin somut göstergelerinden biri. Sizce de bu çok önemli değil mi?

Müzenin hikayesinin temelinde üniversitenin kurucu rektörü Dr. Suat Günsel’in arabalara olan tutkusu var. Daha çocuk yaşlarında arabalara sevdalanmış Suat Hoca. Kilden araba modelleri yapar, bir gün Kıbrıs'ta bir araba fabrikası kurup kendi modellerini üretmenin hayallerini kurarmış. Yaklaşık on yıl önce Doç. Dr. İrfan S. Günsel ve ekibi, bu hayali yeniden canlandırmak ve kurucu rektörlerine şükranlarını sunmak için bir yolculuğa çıkmışlar. Suat Hoca'nın yıllar önce öğrenciliğinde Ankara’da kullandığı otomobili uzun araştırmalar sonucu bulmuşlar. Bu arabayı, restore edip eski sahibine doğum gününde hediye etmişler. Bu araba, aynı zamanda müzenin de ilk arabası olmuş.

1967 model Hilman Hunter

Bu araba, 1967 model Hilman Hunter. Elbette manevi değeriyle ve başlangıç ateşini yakan araç olmasıyla müzenin en değerli parçalarından biri.

Bu arabanın gelmesinden sonra bir projeksiyon çalışması yapılmış. Araba tarihinde üretilen arabalar tek tek gözden geçirilmiş. Dünyanın dört bir köşesinde araba tarihinin ilklerini ve üretildikleri dönemlerde isimleri efsaneleşmiş arabaları sabırla arayıp bulmuşlar ve Kıbrıs’a getirmişler. Her biri özel olarak hazırlanmış atölyede sabırla restore edilip tam çalışır duruma getirilmiş. Bazılarını orijinal haline getirmek için yapılan çalışmalar birkaç yıl sürmüş.

Kırmızı renkte bir Ferrari

1950 Ford GT

Şu anda müzede yüzden fazla klasik ve spor araba bulunuyor. Bunlardan bazıları türlerinin ilk üretimleri ve ilk üretilenlerin son kalan örnekleri. Bir yanda 1949 model Jaguar XK 120, diğer yanda 1950 Ford GT. Günümüz teknolojisinin devlerini görmek isteyenlere beş ayrı model Ferrari ya da Lamborghini Murcielago Roadster göz kırpıyor.

1949 model Jaguar XK 120

Hiç tartışmasız 100 yaşın üzerindeki üç araba 1899 model Crestmobil Model C1903 model Wolseley ve 1909 model Buick müzenin ağır topları.

Anlayacağınız her dünya görüşüne, her zevke göre araba var bu müzede. Bazılarının oldukça ilginç hikayeleri de var. Rum tarafından Türk tarafına kaçmaya çalışanlara yardım eden bir araba gördüğünüzde, bir süre durup düşünmeden geçemiyorsunuz örneğin. Hikayesini merak ettiğiniz araba konusunda Müze Müdürü Hale Birtan detaylı bilgi vermeye hazır, sizi bekliyor.

Yekta Kopan Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi'nin önünde

Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin bu konuda müze ile yetinmeyeceğini ve Kıbrıs’a teknoloji ve üretim konusundaki katkılarının devam edeceğini söylerken önemli bir bilgi de veriyor: “Üniversitemizin mühendisleri ve öğrencileri uzun uğraşlardan sonra Kıbrıs’ın tescilli ve kayıtlı ilk arabası olan tek motorlu ve üç tekerlekli RA-25'i yarattı. RA-25, güneş enerjisiyle çalışan bir araba olarak tasarlandı, yaratıldı. Dünyanın diğer ucunda kendi kategorisindeki arabalarla yarıştı, başarılar elde etti. Şu anda RA-27 üzerinde çalışıyoruz.

RA-27, RA-25'den farklı olarak, dört tekerlekli ve çift motorlu bir model olacak ve artırılmış gücüyle katılacağı uluslararası teknoloji yarışlarında doğrudan zirveyi zorlayacak.

Kıbrıs’a gittiğinizde bu müzeyi gezmenizi ve bu hayallerin ortağı olmanızı öneririm.

Sanırım artık Kıbrıs listenize yeni bir madde eklenmiştir.

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.