#yaşam

DÜNYA ÜZERİNDEKİ EN KORKUTUCU 5 YER

| 22 Nisan 2016 #yaşam

Seyahatlerinizde macera ve tehlikeye atılmaktan çekinmeyenlerdenseniz, Quora’daki sorulardan derlenmiş bu korkutucu listeyi beğeneceğinize eminiz. Arasında binlerce farenin cirit attığı bir tapınak ve lanetlenmiş oyuncak bebeklerle dolu bir adadın yer aldığı bu beş farklı mekanı gezmek için yeterince cesur olup olmadığınızın kararını ise size bırakıyoruz.

 

İSKELET GÖLÜ

Himalayalarda 5.029 metre yükseklikte bulunan insan isketlerleri

1942 yılında bir orman korucusu Hindistan’ın Roopkund Gölü dolaylarında hiking yaparken şaşırtıcı bir keşfe imza attı. Himalayaların 5.029 metre yükseklikteki bu bölgesinde yer alan sığ bir buzul gölünün etrafında insan iskeletleri gördü. Yaz gelip de buzlar eridiğinde yüzlerce iskelet daha ortaya çıktı. Bu iskeletlerin bazıları bozulmamış insan dokularına sahipti. Yerleşimin olmadığı bu bölgede bunca insanı öldürenin ne olduğu uzun yıllar boyunca tam olarak anlaşılamadı.

Himalayalarda küçük bir göl

Yerel halkten antropologlara kadar birçok farklı kesim, bu toplu mezar yeriyle ilgili salgın hastalık, toprak kayması ve hatta toplu intihar gibi fikirler ortaya attı. 2004’te yürütülen araştırma ise önemli ipuçları ortaya çıkardı. 200-300 kişilik grubun 9’uncu yüzyılda öldüğü anlaşıldı. Hayatını kaybedenlerin, aynı aile ya da kabileye mensup büyük bir grup ve yerli halktan oluşan ikinci bir grup olduğu anlaşıldı. Yüzük, mızrak, deri ayakkabı ve bambu sopaların da bulunduğu araştırma alanında yürütülen çalışmalar neticesinde tüm iskeletlerin kafa ve omuz bölgesinde dairesel objelerin neden olduğu kırık ve yarıklar tespit edildi. Nihayetinde de bir grup hacının, beraberlerindeki taşıyıcılarla birlikte büyük bir dolu fırtınasına tutulduğu ve saklanacak bir yer olmayan bu açık vadide korkunç bir şekilde öldükleri ortaya çıktı.

 

YILAN ADASI

Ilha da Queimada Grande adasındaki nesli tükenmekte olan Bothrops Insularis isimli yılan türü

Brezilya’nın Ilha da Queimada Grande Adası ziyarete kapalı. Bunun gerekçesi ise Sao Paulo’ya 33 km mesafedeki adada yaşayan Bothrops Insularis adlı bir yılan türü. Oldukça zehirli olan bu yılanın zehri çok kısa süre içinde böbrek yetmezliği, beyin kanaması ve iç organların zarar görmesine neden oluyor. Yarım metre uzunluğundaki yılanın salgıladığı zehir cilde temas ettiğinde doku kayına da yol açabiliyor.


Suların çekilmesinden ötürü ana karayla bağlantısı kopan ve bir adaya dönüşen Queimada Grande’de yaşamak zorunda kalan 4000 kadar yılan bulunuyor. Hem nesli tükenmekte olan bu yılan türünü hem de insanları bu yılanlardan korumak için 1920’lerden beri adaya girişe izin verilmiyor. Bazı tahminlere göre adada her bir metrekareye bir yılan düşüyor.

 

FARELİ TAPINAK

Kırmızı bir dolabın önündeki fareler

Hindistan’ın Racistan Eyaleti sınırları içindeki Karni Mata Tapınağı, 20 bin kadar fareye ev sahipliği yapmasıyla ülkedeki on binlerce tapınaktan ayrılıyor. Tapınağın dört bir tarafında dolaşan fareler, ibadet etmeye gelenlerle meraklı turistlerin getirdiği ve tapınak görevlilerince hazırlanan süt, tahıl ve hindistan cevizi kabuklarıyla besleniyor.

Süt ile beslenen onlarca fare

Efsaneye göre Hint tanrılarından Karna Mata’nın üvey oğlu bir havuza düşerek boğulmuş ve Karni Mata, ölüm tanrısı Yama’dan onu tekrar hayata döndürmesini istemiş. Yama ise onu ve kastını fare olarak reenkarne etme şartıyla bu isteği kabul etmiş. İyi şans getirdiğine inanılan farelerin yediklerinden arta kalanları alanlar bile oluyor.

 

DÜNYADAKİ CEHENNEM

Türkmenistan’ın Karakum Çölü’nde içinden ışıklar çıkan bir krater

Sovyet biliminsanları, 1971’de Türkmenistan’ın Karakum Çölü’nde araştırma amaçlı bir bir kazı yapmaya başladı. Petrol aramak için başlatılan bu kazı beklenmedik bir şekilde kazı alanı ve çevresinin çökmesiyle sonuçlandı. Oluşan 70 metre genişliğinde ve 30 metre derinliğindeki kraterin bir doğalgaz rezervinin üzerinde olduğu ortaya çıktı.

Karakum Çölü’nde içinden alevler çıkan krater

Araştırmacılar, etrafa yayılan zehirli metan gazının çevreye ve insanlara zarar vermesini önlemek için krateri ateşe verdi. Birkaç gün, en fazla birkaç hafta süreceği öngörülen ateş, aradan geçen 45 yıla rağmen halen ilk günkü yoğunluğunda yanmaya devam ediyor.

 

LANETLİ BEBEKLER

Ağaca asılmış oyuncak bebekler

Güzelliğiyle göz kamaştıran yüzer bahçelere sahip olan Meksika’daki Isla de las Munecas, talihsiz bir olayın ardından tamamen kimlik değiştirdi. Yerlilerin anlattığı efsaneye göre küçük bir kız, başkent Meksiko yakınlarındaki Xochimilco kanallarında boğuldu. Bu korkunç ölümün ardından ise kızın boğulduğu kanalın kıyılarına oyuncak bebekler vurmaya başladı. Kızı kurtaramadığı için vicdan azabı çeken korucu Don Julian Sanatana Barrera, onun anısına bebekleri adadaki ağaçlara asmaya başladı.

Tahta bir duvara asılan onlarca oyuncak bebek

Yıllar içinde ağaçlar nemden ve diğer çevresel etkenlerden ötürü çürüyen oyuncak bebeklerle doldu. Bölgede yaşayanlar arasında, geceleri bebeklerin bulunduğu adadan fısıltılar geldiğine dair söylentiler bile dolaşır oldu. Tüm bu hikaye, olayın kahramanlarından biri olar Barrera’nın 50 yıl kadar sonra, 2001’de aynı bölgede boğularak hayatını kaybetmesiyle iyice gizemli bir hal aldı. O tarihten bu yana ziyaretçiler yüzer bahçeyi daha sık ziyaret etmeye ve kendi ellerindeki bebeklerini buraya getirmeye başladı.

Kaynak: BBC

etiketler

seyahat

BENZER İÇERİKLER