#yaşam

LA DIARY

TUBA ÜNSAL | 5 Kasım 2015 #yaşam

Ben bunalınca sanki vücudumdaki nefes aldığım organlar ​M​isak-ı ​M​illi sınırlarında işlemiyor​,​ hemen bir bilet alıp kaçmak gerekiyor.

İ​ki cüceden önce bu sistem tıkır tıkır işliyordu ancak, biri mememde diğeri sırtımda kaçtığımız Sri Lanka gezimizden sonra İstanbul'a indiğimizde sarsılan vücudum ve sinirlerim​,​ bu ​alışkanlığımı ​gözden geçirmeme neden oldu. "İki çocuklu bir anne olarak haddini bil Tuba ve daha fazla ​c​hallange​ ​(​T​ürkçede karşılığı inanın yok) yaratma kendine otur evinde...
Bu ermişlik bir sene sürdü. Bünyede kıpırtılar başlayınca yine bilet bakmalar, ülke seçmeler başladı. Ve ​bu kez iki gezgin anne, ​iki değil üç çocukla Los Angeles'​t​a...​ ​Yakın arkadaşım reklamcı Şirin Ediger Bay​ü​lgen ve ​kızı, ​muhteşem yaratık İstanbul'la benim ekürilerimi de alıp yola çıktık. Neler mi yaptık?​ ​Buyrunuz buradan yakınız...

Alışveriş mevzusu
Los Angeles, dünya üzerinde en çok markayı en uygun fiyata bulabileceğiniz şehir. Ayrıca vintage konusunda leb-i derya. Şirin'e İstanbul'da bavul yaptırırken hiçbir​ ​şey almamasını, o bavulların buraya tıkabasa geleceğini söyledim. Dediğim gibi de oldu​.​ ​Çocuklarımızın evlenene kadar​ giyecekleri ve oynayacakları​ tüm​ eşyaları topladık​,​ geldik. ​İlk güne Grove alışveriş merkezinde başladık. İçinden tren geçen bu Disneylandvari mekan çocukları eğlendirebileceğiniz şahane bir alternatif.

Diğer bir alışveriş sokağı da 3. Cadde​:​ ​"​3rd ​Street Promena​de". Benim mabetlerim ise Melrose'daki ​ikinci ​​e​l dükkanlar​ı​. Çoğunda şahane vintage parçalar var. Bir de her pazar kurulan Fairfax ve Melrose'un kesişimindeki açık vintage pazarı. Burada kılık kıyafet dışında müthiş ev aksesuarları da bulabilirsiniz. Outlet olayına uzaksanız bile bura​d​a yeni bir şans vermeniz gerekir. Cabazon birçok tasarımcının ve lüks markanın yanı sıra, ortalama Amerikan markalarının da outletinin bulunduğu bölge. Premium Cabazon Outlet'te Etro, All Saints, Marni, Saint Laurent gibi markaların ürünlerini yüzde 70 hatta kasada ekstradan yüzde 50 ​indirimlerle bulabiliyorsunuz. Sezonda vitrin mankeni gibi giyinmeyi sevmiyorsanız gözden kaçan parçalara gayet makul rakamlarla ulaşılabiliyor.​ ​Hem Amerikalı dude kardeşlerimizin pek de giyim kuşa​m​da iddalı olmadıkları göz önüne alınırsa bir çok iyi parçanın size kalacağı da garanti.

Los Angeles'tan babam çıksa yerim
Ben son 6 yılımı hamile veya emziri​rken geçirdiğim​den ve doğumlarımı da ikinci evim dediğim bu şehirde huzurla yaptığım için yeme içme mevzusu bende çok önemli. Hamilelikte içinize yerleşen fil, sürekli sizi önünüze geleni yemeniz konusunda dürtüyor. Bu şehirde önünüze gelenler çok lezzetli. Biz açılışı Terroni'de yaptık. Şahane bir İtalyan restoranı. Hem Down​ ​Town bölgesinde var hem de şehrin içinde Beverly Bulvarı’nda. Pizzalar ve ​t​rüflü makarna harika. Yemek sonrası mutlaka nutellalı lokma yemelisiniz.

Malibu, Los Angeles'a geldiğinizde uğramanız gereken bir bölge. Biz bir öğlenimizi buraya ayırdık. Lamber Yard​,​ açık bir ​AVM. İçinde birçok restoran da var. Tercihinizi Cafe Habana'dan yana kullanın. Men​ü​de herşey çok lezzetli ama benim önerim başlangıç olarak mutlaka chilli soslu mısır, ana yemekte de sadece LA'de yediğim​,​ hala hayvanın tam olarak neresi olduğunu çözemediğim ve neden Türkiye'de bulunmadığını zaman zaman düşündüğüm ​s​kirt ​s​teak. Bu etlerden yapılan tako muhteşem. Bu cafede takılırken dişlerinizin arasında kalan mısır parçalarına dikkat, her an Cindy Crawford ya da Leonardo Di Caprio'yla karşılaşıp 32 diş sırıtabilirsiniz…

Los Angeles gece hayatı ve ​ç​ocuklarla sanatsal aktiviteler için bir hafta sonra buluşmak dileğiyle..​

Bu restorana ayrı bir paragraf açmak lazım. Yazar Barbaros Altuğ'un önerisiyle keşfettiğimiz BCD Tofu House Kore bölgesinde. Üstelik 24 saat açık. Crispy tofu ve soğuk yengeç tavsiye ettiklerimden. Pilavı yedikten sonra kasenin dibine yapışanların üzerine kaynar su döküp yemeğin üzerine içmenizi tavsiye ediyorlar. Sindirim için yararlıymış. Gece klup çıkışında tofu çorbası içmek için de ideal bir mekan.

 

Market alışverişi önemli mesele. Whole Foods favori marketimiz. Organik Civan bile yapmışlar :)

 

Lamber Yard Malibu'da arkadaşım Bora Uzer, Sare ve Civan'la eğlenirken.

 

Meşhur Hollywood yıldızlar caddesinde benim cüceler etrafı keşfederken.

 

Grafittiler LA’de önemli...Venice Beach’te en güzel örnekleri mevcut.

 

Venice Beach fotolarına devam..Huysuzluk yapan cüceler şekerle kandırılır...

 

Venice beach'te rahatlarken

 

YAZAR HAKKINDA

TUBA ÜNSAL

Oyuncu, ajans TUBA kurucusu