#yaşam

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER LİSTENİZİ GÜNCELLEYİN

| 18 Mayıs 2016 #yaşam

Dünya üzerinde hepimizin görmek istediği bir yapı, bir anıt muhakkak vardır. Bunların bazısı için kısa bir yolculuk yeterli olurken bazısı detaylı bir tur programı ve bolca zamana ihtiyaç duyar. Gördüklerimiz arttıkça, yenilerini görme isteğimiz de artar. TripAdvisor kullanıcılarının oylarıyla belirlediği 2016 listesi, kendi listenize yeni yerler eklemeniz için iyi bir fırsat olabilir.

Duomo di Milano katedeali - İtalya

10. Duomo di Milano - İtalya
Vatikan’dan sonra İtalya’daki en büyük katedral olan Duomo, 600 yıllık bir eser. İnşaatına 1386’da başlanmasına rağmen tamamlanması 1965’i bulan yapının terası doyumsuz bir Milan manzarasına sahip.

 

Lincoln Anıtı - ABD

9. Lincoln Anıtı - ABD
Her yıl 6 milyonun üzerinde ziyaretçi çeken anıt ve onu çevreleyen kompleks, Amerika’nın sivil haklar hareketi için ayrı bir öneme sahip.

 

Elhamra Sarayı - İspanya

8. Elhamra - İspanya
İspanya’da en çok ziyaret edilen yapı olan saray, Granada’nın en yüksek tepesi üzerinde yer alıyor. Manzarası, bahçesi, mimarisi ve havuzlarıyla bir benzeri daha yok.

 

St. Petersburg'daki Yeniden Diriliş Kilisesi - Rusya

7. Yeniden Diriliş Kilisesi - Rusya
St. Petersburg’daki bu çok renkli kilise, The Church of the Savior on Spilled Blood, Voskresenia Khristova Kilisesi gibi birden çok adla anılıyor. 1883-1907 yılları arasında inşa edilen kilise, imparator 2. Alexander’ın idam edildiği noktada yükseliyor.

 

Cordoba'daki Kurtuba Camisi - İspanya

6. Kurtuba Camisi - İspanya
Tarih boyunca Romalılardan Vizigotlara, Müslümanlardan Yahudilere kadar birçok farklı millet ve dinin işgaline uğrayan İspanya’nın Cordoba şehrindeki yapı, dünyanın en eski camilerinden biri olma unvanına sahip. Hristiyanlık döneminde kiliseye çevrilen ve bir süre boyunca da her iki dinin ibadethane olarak kullandığı cami, mimarisiyle benzersiz.

 

Hint-İslam mimarisinin en nadide örneklerinden Taj Mahal - Hindistan

5. Taj Mahal - Hindistan
Dünyanın en meşhur insan eseri olduğunu söyleyebileceğimiz Taj Mahal, Hint-İslam mimarisinin en nadide örneklerinden biri. Tamamlanması 17 yıl süren bu türbe, Şah Cihan’ın vefat eden eşine bir armağan.

 

St. Peter Bazilikası - Vatikan

4. St. Peter Bazilikası - Vatikan
Katolik dünyasının merkezi olan bazilika, dünyanın en değerli hazinelerinin yanı sıra 100’ün üzerinde aziz ve imparatorun mezarına da ev sahipliği yapıyor.

 

 Angkor Wat - Kamboçya

3. Angkor Wat - Kamboçya
9. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar bölgede hüküm süren Kimer İmparatorluğu’nun merkezi olan mega şehir, kilemetrelerce karelik bir alana yayılan tapınak ve farklı yapılardan oluşuyor. Gün doğumu ve gün batımı manzarası görülmeye değer.

 

Şeyh Zayed Camisi - Birleşik Arap Emirlikleri

2. Şeyh Zayed Camisi - Birleşik Arap Emirlikleri
BAE’nin kurucusu Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahayan’ın anısına Abu Dabi'de inşa edilen cami, bölgedeki en etkileyici yapılardan biri. Yapımı 10 yıl süren ve bütünüyle beyaz rengin hakim olduğu caminin 82 kubbesi bulunuyor.

 

 Inca uygarlığının dünyaya bıraktığın en büyük miraslardan Machu Picchu şehri - Peru

1. Machu Picchu - Peru
Inka uygurlığının dünyaya bıraktığı en büyük miraslardan olan şehir, her yıl yaklaşık bir milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. 15. yüzyıldan kalma yapı, dünyanın yeni 7 harikasından biri olarak kabul ediliyor.

 

etiketler

seyahat

BENZER İÇERİKLER