#yaşam

LEZİZ BİR SUSURLUK TOSTU YENMEZ Mİ?

NİLAY ÖRNEK | 31 Ağustos 2017 #yaşam

Tost bir ana yemek olur mu? Kimi zaman olur... Seyahatte arada yenilen iyi bir tost akılda kalır mı; mutlaka! Susurluk’taki Düzdağ Tost’un bir “gel gel”i olduğu kesin...

Özellikle Marmara - Ege arasında seyahat edenlerin, mesela Balıkesir üzerinden Manisa’ya inenlerin uğrak yerlerinden biri Susurluk.

Meşhur olan şeylerinden ikisi ise tostu ile bol köpüklü ayranı. Peki en iyi Susurluk tostu nerede? Otobüsle yolculuk yapanlar için bu sorunun yanıtını vermek güç olabilir; aynı büyük ve merkezi yerlere uğranıyor.

O bölgede çok seyahat etmiş bizlere göre ise Düzdağ Tost. Herkesin “en”i kendine de, tavsiyemizle giden kimse mutsuz dönmedi ya da memnuniyetlerini bize, şikâyetini başkalarına bildirdi. :)

SALÇALI MI, SALÇASIZ MI?

Mekan bir kıraathanenin parçası gibi (sanırım eskiden de öyleydi). Turuncu, yeşil ve kahverengi sandalyeleri tıklım tıklım insan dolu sabah.

Salçalı mı, salçasız mı?

İşte ana mesele bu....

Bir de "Peynirli mi, karışık mı?" durumu var tabii. Üzerine de “Kızılcık mı, limonata, ayran ya da çay mı?” Sorusu geliyor. Her yerine “gerçek” ön eki getirilmiş Düzdağ Tost’ta sorular bunlar.

Domates, turşu önden geliyor. Tost içinde bölgenin kelle peyniri var. Sucuk Yanturalı; es geçilmemeli.

Yani karışık tost dokunmuyorsa mutlaka sucuklu seçilmeli. Ekmek zaten bölgeye özgü bir tür tava ekmeği.

Peynirli tost 4, karışık 5 TL. Ayran, Susurluk ayranı.

İstanbul’da olsa sanayi -domates- salçası ve o kadar beyaz ekmek yer miydik bilmiyorum.

Ama yolculukta öyle leziz, gerçek ve doyurucu geliyor ki!

Sizin de yolunuz oradan geçer ise tavsiye edilir.

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER