#yaşam

BİLİM İNSANLARI, LEZZETSİZ DOMATESE ÇARE BULDU!

| 30 Ocak 2017 #yaşam


Fotoğraf: Markus Spiske

"Ahh ahh, domateslerin de tadı kalmadı!" diye hayıflananlar, sırf bundan ötürü domates yemekten vazgeçenler, müjde! Domatesi yeniden lezzetli yapmanın formülü bulundu.

Tohum üreticilerinin ve çiftçilerin, önceliği ekinleri hastalığa ve zararlı böceklere karşı korumaya vermiş olması, yıllar içinde domateslerin giderek tadını kaybetmesini de beraberinde getirdi. Ancak bilim bunun da çaresini bulmuş görünüyor. Hem dayanıklı hem de lezzetli domatesler üretmek artık mümkün.

Araştırmalarına domatesi lezzetli yapan kimyasalları belirlemek için başlayan ekip, ilk aşamada modern, kuşaktan kuşağa ekilmeye devam eden ve vahşi 398 tür domatesin DNA analizini ortaya çıkardı. Ardından bu domateslerin içinden 160 tanesi seçildi ve 100 denek bunları lezzetine göre derecelendirdi. Her iki süreçten elde edilen verilerin bir araya getirilmesiyle, araştırmacılar, lezzete etki eden "kayıp" genleri bulmayı başardı. Bulunan bu genler, tatsız modern domateslerdekilerle değiştirildi ve "ideal" domates ortaya çıkmış oldu. Araştırma, domatesi yeniden lezzetli yapmayı mümkün kılmanın yanı sıra, ıslahçılara meyvenin genetik analizini de sağlamış oldu.

Minnesota Üniversitesi'nde görevli bitki biyolojisi profesörü Adrian Hegemant, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, artık ıslahçıların yüzlerce genetik işaretçi sayesinde istediği özeliklere sahip bitkiler yetiştirebileceğini söyledi. Hegemant, bu sayede farklı tür domatesleri aşılamanın kolaylaşacağını ve ortaya çıkan melez ırkın istenen genlere sahip olmaması durumunda erken aşamalarda onlardan kurtulmanın mümkün olacağını belirtti.

Araştırma, domatese lezzetini geri kazandırmanın yolunu bulmuş olsa da yapılan gen değişikliliği, mahsüller üzerinde farklı etkilere de neden oluyor. Örneğin tatlılık daha küçük boyutlu domatesleri de beraberinde getiriyor. Ya büyük ya lezzetli, tercih sizin.