#yaşam

HAFIZAYI GÜÇLENDİRMENİN YOLU ANTİK TEKNİKTEN GEÇİYOR

| 13 Nisan 2017 #yaşam

90'lı yılların unutulmaz TV karakterlerinden Melik Duyar gibi bir hafıza şampiyonu olsak, şüphesiz hayatımız çok daha kolay olurdu. İnternet siteleri için belirlediğimiz parolaları, işle alakalı önemli bilgileri ve marketten alınacakları hatırlamak o zaman bu denli zor olmazdı. Ancak ne yazık ki birçoğumuz öylesi bir yeteneğe sahip değiliz.

Ama bu hafızamızı güçlendiremeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bunun için yapabileceklerimizin başında sağlıklı beslenme ve düzenli uyku geliyor. Beynin fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirilebilmesi için bu ikisi elzem. Sonrası ise birazcık pratik gerektiriyor.

Hafıza güçlendirme tekniklerinin en basitlerinden biri akrostiş metodu olarak anılıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu metot, kelimelerin baş harfleriyle ilişkili. Alışveriş listenizde bulunan soğan, üzüm ve kedi mamasını örnek verelim. Bu üç kelimenin baş harfinden akılda kalıcı, KÜS gibi bir kelime oluşturduğunuzda alacaklarınızı hatırlamak çok daha kolay oluyor.

Bunun bir sonraki aşamasında ise hafızayı görsel ve mekansal ögeler etrafında şekillendiren daha komplike bir metot devreye giriyor. Alınacakları hatırlamanız için bu kez soğan için evinizin yakınlarındaki bir parkta soğan yetiştiğini, soğanların hemen yanında bir üzüm asması olduğunu ve bir kedinin bu asmaya tırmanmaya çalıştığını hayal etmeniz ya da buna benzer başka bir senaryo kurgulamanız gerekiyor.

HAFIZAYA ANTİK MÜDAHALE

Loci Metodu olarak anılan bu tekniği, bundan tam 2.500 yıl önce Yunan şair Keoslu Simonides’in bulduğuna inanılıyor. Bir ziyafet sofrasında çatının çökmesi ve enkaz altında kalanların tanınamayacak hale gelmesi sonrasında, yaşamını yitirenlerin teşhisi için Simonides’in yerleşim metoduyla kimin masada nerede oturduğunu hatırladığı kaynaklarda geçiyor. Orijinal Sherlock Holmes’ün de Loci Metodu ile ihtiyacı olan tüm bilgilere ulaştığı biliniyor.

Neuron dergisinde yayınlanan araştırma ise tarihi çok eskilere uzanan Loci Metodu’nun başarısıyla ilgili yeni bilgiler ortaya koyuyor.

Araştırma için ilk aşamada dünyanın en başarılı 50 hafıza sporcusundan 23’ü davet edildi. Hem dinlenme aşamasındayken hem de de hafıza testleriyle ilgilenirken bu kişilerin beyinleri tarandı. Ardından profesyonel sporcular, yaş, cinsiyet, kullandıkları el, sigara içip içmeme ve IQ gibi kriterlerle, daha önce hafıza eğitimi almamış kişilerle eşleştirildi. Bu kişiler de bir denklik olması açısından akademik kurumların yüksek IQ’lu öğrencileri arasından seçildi.

Yapılan görüntülemeler, bu iki grubun beyin yapıları ve beyin içi bölgelerin büyüklüğünde herhangi bir farklılık olmadığını gösterdi. Aradaki farkın bağlantı kurma biçiminden kaynaklandığı anlaşıldı. İkinci grup Loci Metodu ile eğitim aldıktan sonra ise bağlantı kurma biçiminin sporcularla benzer hale dönüştüğü gözlemlendi. Yürütülen 6 haftalık eğitim sürecinin 4 ay sonrasında bile ikinci grubun eğitimin etkilerini göstermeye devam ettiği de tespit edildi.

Özetle, daha güçlü bir hafızaya sahip olmak için daha zeki olmanıza gerek yok. Günde 30 dakika ayırarak, internet üzerinde bulabileceğiniz kaynaklarla Loci Metodu üzerine çalışırsanız kısa sürede Melik Duyar’a kafa tutacak bir seviyeye gelebilirsiniz.

Dünya hafıza şampiyonu Melik Duyar