#yaşam

LOWLINE: DÜNYANIN İLK YER ALTI PARKI

| 18 Ağustos 2016 #yaşam

Lowline

Kendine has dokusu, mimarisi ve yeşil alanlarıyla dünyanın en özgün şehirlerinden biri olan New York, yeni ve yaratıcı bir projeye daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Lowline projesi, 1948'den bu yana kullanılmayan tramvay tünellerini bir yer altı parkına dönüştürmeyi amaçlıyor.

Lowline

Projenin ilham kaynağı da yine new York'tan, Manhattan'ın güneybatı bölgesindeki eski demiryolu hattının yeşillendirilerek yürüyüş yoluna çevrildiği High Line'dan. Yıllar içinde parça parça yenilenen ve ziyarete açılan High Line, çok kısa bir süre içinde New Yorkluların günlük yaşamlarının önemli bir parçası haline geldi. Bölge sakinleri öğle yemeklerini yemek, arkadaşlarıyla buluşmak, yürümek ya da koşmak için High Line'a gelir oldu. Her yıl 5 milyona yakın insanın ziyaret ettiği High Line bölgenin çehresinin değişmesine önemli katkı sağladı. Lowline projesi de bundan türü şehir idarecilerinden pek zorlanmadan onay almayı başardı.

Lowline

70 yıla yakın zamandır atıl duran ve zamanında tramvayların dönüş için kullandığı 4 dönümlük tünellerde inşa edilmesi planlanan park, doğal ışık alan ve yosun, eğrelti otu ve Türkçesi Ananasgiller olan Bromeliaceae familyasından bitkilerle dolu bir botanik bahçesi, yürüyüş yolları ve küçük meydanlardan oluşacak. Park içinde mevsimlere göre değişen farklı bitki ve meyve ağaçları da yer alacak.

Lowline

Lowline'ın uygulanabilirliğine yönelik şüpheler de var elbet ama projenin arkasındaki isimler ekim ayından bu yana Lowline Lab adıyla dev bir depoda konseptin mini bir versiyonunu deniyor. 3 bine yakın bitkinin, tavana monte edilmiş güneş panellerinden gelen ışıkla ihtiyaç duydukları enerjiyi aldığı bu mekan şimdiye kadar 70 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamış durumda.

Lowline lab

Lowline Lab

Lowline'ın hayata geçebilmesi için 12 aylık süre zarfında 10 milyon dolarlık bir yatırım bulunması gerekiyor. Buna ek olarak Williamsburg Köprüsü yakınlarında inşa edilmesi planlanan park için çevre sakinlerinden ve STK'lardan da geri dönüşler alınacak. Eğer her şey yolunda giderse Lowline 2021'de ziyarete açılacak.