#yaşam

MASALLAR EŞLİĞİNDE İLGİNÇ BİR YEMEĞE NE DERSİNİZ?

NİLAY ÖRNEK | 31 Mart 2017 #yaşam

Bir süredir Beykoz Kundura'da masallı, hikâyeli yemekler yapılıyor? Nasıl mı? Ben biraz anlatayım ama görmek için en yakın fırsat da 9 Nisan'da...

Yemeklerdeki masal anlatıcısı Senem Donatan. Sonat Dinçbaş da sesiyle, müziğiyle ona eşlik ediyor.

Kimini tanıyor olabileceğiniz, yemeğe ve yeniliklere açık bir grup insanla, ilginç bir yerde, güzel bir yemek sofrasındasınız.

Bir masal ya da güzel bir hikâye ile başlıyor gece... Bir süre geçiyor ve masalın can alıcı bir yerinde, tam da yerinde, garsonlar içeri giriyor ve yemekleriniz önünüze geliyor... Birden siz de o tadımla, o yemekle o masalın parçası oluyorsunuz.

Önünüzdeki tabak bitiyor, hikâye ve kimi zaman ona eşlik eden canlı müzik, şarkılar devam ediyor. Yine önemli bir yerde hikâye duruyor, öykü yeni bir lezzetle başka bir yere bağlanıyor...

İşte aralıklarla böyle yemekler yapılıyor bir süredir Beykoz Kundura'da, SEİBA Hikâye Anlatıcılığı Merkezi işbirliğiyle...

Menü hikâyelere göre değişiyor.

BEYKOZ KUNDURA

Bir dönem Beykoz Kundura Fabrikası olan dev alan, malum bir süredir sahibi ailenin güzel emeğiyle yaşatılıyor.

Orada çeşitli etkinlikler, düğün gibi organizasyon ve partiler, konserler, bazı alanların sete dönüştürülmesiyle de dizi ve film çekimleri yapılıyor.

2018 yılında sanat merkezine dönüştürülmesi hedeflenen Beykoz Kundura'nın “lezzetli” bir yönü, içeride kendi restoranı da var.

Benim daha önce yaptığı işlerden, elinin lezzetine, emeğine şahit olduğum Kurbani Şef var mutfakta.
Şimdilerde de onun yemekleri ve SEİBA Hikaye Anlatıcılığı Merkezi'nin güzel anlatıcılığı ve masallarıyla çok güzel bir etkinlik yapılıyor.

YEMEK GİBİ YEMEK

Biz ilk yemeklerden birine gittik. Muhteşem bir çorbanın ardından, beş çeşit ara sıcakla donatılmış bir tabak geldi. Yemekler, hikâyelerle bağlanan birer sürpriz olduğundan çok da ayrıntıya girmiyorum ama Kurbani Usta'nın bıldırcın yumurtasıyla sunduğu brioche'u denemezseniz olmaz; onu söyleyeyim.

Sonra da leziz bir et ve tatlı geliyor.

Yemekler yani menü, masala göre değişiyor, çeşitleniyor.

Tabii sürprizli yemekler olabileceği için, özellikle yemediğiniz şeyleri (alerji yapan ürünleri ya da vejetaryenseniz mesela) önceden belirtmenizin iyi olacağı görüşündeyim.

Yemeklerdeki masal anlatıcısı Senem Donatan. Sonat Dinçbaş da sesiyle, müziğiyle ona eşlik ediyor. Saat 18.00 ya da 19.00'da başlayan akşam yemeklerine Beykoz Kundura'nın kendisini de görmeniz için biraz olsun erken gitmenizi önerim.

İlginç ve farklı bir deneyim, İstanbul'da kulağa, zihne, damağa renk katan böyle etkinliklerin olması da her zaman hoş.

Not: Etkinlik için tiyatrolar.com.tr’den bilet alınabiliyor.

Yemek fotoğrafları: Sinan Hamamsarılar

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...