#yaşam

MAYIS’TA AVRUPA’YA GİTME BAHANELERİ

| 5 Mayıs 2015 #yaşam

Her yaz aynı şeyleri yapmaktan sıkıldın mı? Bodrum, Alaçatı, Çeşme artık sana dar mı geliyor? O zaman pasaportunu hazırla ve rotanı doğru yurt dışına yönlendir. Henüz çok sıcaklar da bastırmadan uzun uzun gezmelerin tam sırası!

Mayıs ayı birçok ülkede kendi kültürlerine has festivallerin de zamanı. İşte senin için derlediğimiz birkaç tanesi. Bakalım hangisi daha çok ilgini çekecek?

Çek Bira Festivali - Prag (Czech Beer Festival)

Birayı duyunca biraz yakınlık hissettin değil mi? Düşünsene çeşit çeşit aromalı biraları. Ağzımız sulandı bile. Ama baştan söyleyelim bu yazı alkolizm değil gastronomi içerir. Usta aşçılar, kasaplar ve restoranların da bulunduğu festival, Prag’a gelmişken tüm lezzetlerini de tatman için yerinde bir fırsat.

Bu festivalde senin paran ya da Avrupalı’nın parası geçmiyor maalesef. Tonar adı verilen festivale özel paralardan alman gerekli. Festivalin detayları ise bu adreste: www.ceskypivnifestival.cz

Boğa Güreşleri Festivali – Madrid (Fiesta de San Isidro)

Boğa güreşleri kimi için insanlık dışı olabilir. Böyle düşünmek de çok normal. Ama İspanya’ya gitmişken kültürlerine ait bir şeyler de göreyim diyorsan, Madrid’de düzenlenen bu festival, boğa güreşleri festivallerinin en büyük olanı. Sen sadece flamenko gösterileri, açık hava konserleri ve havai fişek etkinlikleriyle de ilgilenebilirsin.

Festival hakkında detaylı bilgi bu adreste: www.gomadrid.com

Kopenhag Karnavalı – Danimarka (Copenhagen Carnival)

Her yıl Paskalya Bayramı’ndan sonraki yedinci haftanın sonuna denk gelen Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kutlanan bu karnaval, Fælledparken Parkı’nda gerçekleşiyor. Üç gün boyunca dünyaca ünlü yüzlerce müzik grubunu ağırlayan park, katılımcıları dansa ve müziğe doyuruyor. Tabii Danimarka Mutfağı’nın festivale olan katkısını da unutmayalım.
Kopenhag Sokakları’nda rengarenk kıyafetler eşliğinde dans, müzik ve eğlenceye varım diyorsan, biletini şimdiden hazırlamanı öneririz. www.copenhagencarnival.com

Mum Festivali – İtalya (La Corsa dei Ceri)

İtalya’nın en eski festivali olan Mum Festivali, aslında ortaçağ ritüellerine dayanıyor. 1160 yıllardan bu yana sürdürülen bu gelenekte, davulcular tarafından şafak vakti uyandırılan özel kostümlü 20 kişiden oluşan üç takım, Grande Meydanı’da toplanıyor ve şans getirmesi için hazırlanmış 7 metre boyunda, 400 kg ağırlığındaki mumları hedefe kadar götürmek için yarışıyor. Yarışın amacı birbirlerini geçmek değil -ki aksine- başka bir yarısı geçmek de yasak. Hedef noktasında tamamlanan mum taşıma süreci; dans, müzik ve eğlence olarak festivale dönüşür. Bu festival de senin İtalya’ya gitmen için küçük bir bahaneyse daha fazlasını bu adresten inceleyebilirsin: www.agoweb.it 

BENZER İÇERİKLER