#yaşam

MEGÈVE

YEŞİM SEZER | 1 Nisan 2016 #yaşam

Kısa kayak kaçamaklarının Alplerdeki en iyi adresi

Dağ manzarasına bakan şezlonglar

1920’lerde St. Moritz’e bir nevi rakip olarak kurulmuş, Fransa’nın Haute Savoie bölgesinde yer alan Megève, zamanında Fransız aristokratlarını ağırlayan, günümüzde ise yine çok popüler olan, sempatik ama en önemlisi çok hoş ve şık bir Fransız kasabası. Ve kendisi Alplerdeki en eski kış spor mekanlarından biri.

Megève kasabasında dağ manzarası ve bir adam

Fransız şıklığını tümüyle yansıtan Megève meydanı ise 13. yüzyıldan kalma kilisesi, önündeki faytonlar ile tam fotoğraflık bir görüntü sunuyor. Etrafta birbirinden şık dükkanların ve restoranların olduğu caddesi ise kayak sonrası cıvıl cıvıl.

Megève kasabasının meydanı

Megève kasabası meydanındaki ağaç

Megève’in en önemli özelliklerinden biri çok geniş kayak pistlerine sahip olması. Hele bir de çocukların sömestr tatili dönemi dışında gidip üstüne bir de erkenden kalkıp ilk liftle yukarı çıkarsanız, değmeyin keyfinize. Kendinize ait özel dağınızda kayıyormuş hissine kapılmamak elde değil. Erken kalkmak demişken, bütün gün kaymanın vermiş olduğu rahatlıkla (burada parantez açıp bu “rahatlıkla”nın altını çizmek istiyorum; snowboard’da saatte 200-240 kalori yaktığımız, gün içinde yemek, kahve molalarını çıkardığımızda ortalama 3-4 saat kaydığımız üzerinden hesap yaparsak, canımız neyi ne kadar isterse yiyebilme rahatlığından bahsediyorum) sabahları gözümü erkenden açmama sebep o meşhur kruvasanların aslen Fransız olmadıklarını öğrenmek bayağı bir şaşırtıcı oldu benim için. Aslına bakarsanız kruvasanın kökleri ta Osmanlı’ya dayanıyormuş. Efsaneye göre Osmanlı ordusu Viyana’yı kuşattığında şehrin altından tünel kazar. Bu sayede şehri ele geçirmeyi planlamaktadırlar. Bu sırada sabahın erken saatlerinde ekmek yapan fırıncılar yeraltından gelen bu sesleri duyarak kendi askerlerine haber verir ve şehrin ele geçirilmesini önlemiş olur. Kuşatma kalktıktan sonra fırıncılar bu olayın anısına Osmanlı’nın sancağındaki hilalden esinlenerek bu çöreği yapar. Daha sonrasında Avusturya asıllı Fransa kraliçesi Marie Antoinette’in bu çöreği ilk olarak Fransa’ya getirdiği söylenir. Yani aslında kruvasan Avusturyalıların Osmanlı’dan kurtulmalarını simgeleyen, her yediklerinde Osmanlı’yı hatırlatan bir çörek. Ha bu bilgi benim sabah yediğim kruvasan sayısında bir azalmaya sebep oldu mu, olmadı.

Megève kasabasında Laduree adındaki bir dükkanın vitrini

Bir dükkanın vitrinindeki tatlılar

Megève kasabasında şarküteri dükkanının vitrini

Esas konumuz Megève’e dönersek, Megève’e ulaşmak çok kolay. Buradan Cenevre’ye uçtuktan sonra sadece 1 saatlik araba yolculuğu sonrası Megève’de olabilirsiniz. O yüzden kısa kayak kaçamakları yapmak için de çok ideal bir lokasyon. Megève’in tek sıkıntısı düşük rakımda olduğundan sezonun belli dönemlerinde kar sıkıntısı yaşanması ve sezonun daha erken bitmesi. Eğer biraz bahara doğru giderseniz kar yerine şakır şakır yağan yağmurun altında ıslanmanız işten bile değil.

Megève kasabasında dağ ve kar manzarası

Megève’in bir diğer artısı ise Alplerdeki en güzel restoranları size sunuyor olması. Hem dağ restoranları açısından hem de merkezindeki Michelin yıldızlı restoranları açısından kendisinin gayet gurme bir kasaba olduğunu söyleyebiliriz.

Megève'de bir ev

Megève'da su kanalı ve binalar

Megève’de kaçırılmaması gereken ne var derseniz; Le Jaillet bölgesinde Bachais liftinin en tepe noktasından Mont Blanc’ı seyretmelisiniz.

Megève'de su kanalı

Ha bir de eğer işin kayak kısmından çok eğlence tarafına düşkünseniz, o zaman elinizde birer bira, Mont Joux’nun tepesindeki Folie Douce’da kendinizi müziğin ritmine bırakmalısınız...

Sevgiler...

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER