#yaşam

MERAKLISINA ÇOK İYİ BİR REHBER: BURGER HARİTASI

NİLAY ÖRNEK | 28 Aralık 2017 #yaşam

İstanbul’u merkez alan, Türkiye’nin farklı illerine de ulaşan ve yurt dışını da kapsayacak olan bir Burger Haritası’na ne dersiniz? En iyi burgerleri yiyebileceğiniz yerleri öneren bu sitede tarifler, püf noktaları, doğru bilinen yanlışlar ve videolar da olsa... burgerharitası.com’un yaratıcısı Sinan Hamamsarılar’a sordum...

KIAMORE’daki yazılarımın bir kısmında fotoğraf altlarında ya da videolarımın pek çoğunda onun imzasını görebilirsiniz. Sinan Hamamsarılar, 10 yıllık sigorta brokerliği deneyimini bırakıp merakını işe dönüştürenlerden. Önce benim İz TV ekibiyle hazırlayıp Turkmax Gurme (şimdi Bein Gurme) ekranlarında sunduğum Şehirli Sofralar adlı televizyon programının yapımcılığı, ardından Instagram’daki Tatdedektifi hesabıyla “oyun alanına” girdi, Mutfak İşleri Merkezi adlı bir şirket ve ardından da en yenisi Burger Haritası’nı kurdu.Burada 2 senedir pek çok güzel işi, projeyi, lezzeti paylaşmışken, fikrini de, uygulamasını da pek beğendiğim Burger Haritası’na değinmesem aklım kalacaktı. Ben sordum, Sinan yanıtladı...

Instagram’daki Tat Dedektifi hesabından 4 sene boyunca her pazar bir burger paylaştın. Bu demek oluyor ki bir bu kadar burger yedin, üşenmedin gittin, tattın, buna bir bütçe ayırdın... Neden burgere bu kadar sevdalısın?

Türkiye’nin değişmeyen lezzeti: Ekmek ve köfte! Burger de bunun global versiyonu. Yeme-içme alanında popüler kültürün en büyük oyuncularından biri burger bence. Basit, doyurucu, zengin ve iyi yapıldığında çok tatmin edici, lezzetli…

“Adana'da burger denemeye gidiyorum” deyip birkaç gün sırf burger denediğini hatırlıyorum mesela... Algı açılınca çok burgerci ve burger fanatiği ile karşılaşılıyor değil mi?

Aynen... Algın orada değilse görmezsin ama ilgi büyük; kebap kenti Adana’da bile benim denediğim 17 burgerci var! Paylaşımlarıma gelen tepki ve yorumlardan benim gibi çok fazla insanın da meraklı olduğunu gördüm. Hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok ülkesinde burger fanatikleri var. Hangi ülkeye giderse gitsin burger deneyenler, sırf burger turları yapanlar, evde kendileri deneyenler, mükemmel sosun formülünü arayanlar… Çok… Ben de Türkiye'den başlayıp başka ülkelere uzanan bir Burger Haritası yapmaya karar verdim.

Burger Haritası nasıl işliyor?

Adı üzerinde, sitede bir harita durumu da var; öncelikle Türkiye ve ardından da dünyanın pek çok şehrindeki burger deneyimlerimi paylaşacağım. Önce kendi denediğim yerlerle başlıyorum. Sonra benim denemediğim ama o il ya da bölgede gidilebilecek başka burger mekânları da haritada olacak; onlar farklı bir renkle belirtilecek. Her gün gelişen bir site. Zamanla bir kulüp kurma planım da var. Öncelikli amacım Türkçe içerikli bir burger kültürü platformu olması. Instagram hesabı aracılığıyla da insanları konuya bağlı tutmayı hedefliyorum. Web sitesi üzerinden de hem burger ve yan ürünleriyle ilgili ilginç bilgiler, tarifler hem de mekân önerileri, değerlendirmeleri olacak. 

Aynı isimle açtığın YouTube kanalı daha hızlı başladı sanki?

Daha kanlı canlı bir şey sonuçta YouTube; ondan öyle görünüyor olabilir. Ama hemen güzel videolar çektik tabii; burger için en iyi peynirden iyi köftenin ipuçlarına, balık burgerden yapılan hatalara pek çok video yayınlandı bile... YouTube kanalında tarifler yayınlayıp doğru bilinen yanlışlar hakkında insanları bilgilendirmek, soruları yanıtlamak istiyorum. Kendi alanlarında ünlü, modacısından gazetecisine, şarkıcısından DJ’ine, kadın-erkek, pek çok burger fanatiği arkadaşım da var. Pek çoğu şimdiden kanalın bir parçası olmaya gönüllü. Ben burger yaparken onlarla konuşacağız mesela…

İstanbul mudur Türkiye'de burgerin işin merkezi?

Tabii İstanbul'da alıcısı da, deneyeni de daha çok. Üstelik bir takım yerler, mesela J Burger (Jumbo) gibi çok uzun senelerdir bu kültürü yaşatan iyi mekânlar ağırlıklı olarak İstanbul'da. Ünlü şefler bile iyi burgeri de yapmanın peşinde.. Ama Bursa’da, ortalama bir iş merkezinin altındaki bir burger restoranı bile kendi ekmeğini yapıp, kendi köftesini çekip, kendi turşusunu hazırlayıp bunları özenle servis edebiliyor. Bursa’daki bu burger dükkânı gibi belki 20’den fazla başarılı burgerci var. Pek çoğu dünya standartlarına yaklaşan burgerler yapıyor. Tamamının ortak özelliği denenmiş ve başarılı olduğu kitlelerce ispatlanmış tarifler kullanması.

Sana sık sık soruluyor sanırım; senin en iyi burgercilerin nereler?

Genellikle isim isim söylemiyorum; çünkü her yerin ağırlıklı iyi yönleri de var bana göre düzeltilebilecek yerler de olabilir. Bu yüzden  bir etiket oluşturdum Instagram’da: #burgerharitasieniyiler. Buradan bakıldığında hem fotoğrafından hem de ayrıntılı yorumlardan size uyup uymayan yerleri, burgerleri seçebilmeniz daha olası, daha sağlıklı.

İyi burger nasıl anlaşılır? Eti, ekmeği, patatesi nasıl olmalı?

Sizi Burger Haritası’na beklerim :) Ve sadece et olmak zorunda değil, çok farklı tarifler var. Yine de ipucu vereyim; patatesli ve tereyağlı ekmekler, kalın çekilmiş kıymadan köfteler, ev yapımı turşular ve soslar önemli… Bir de burger restoranında bana sorulmadan burgerimi ikiye kesip tekrar pişirmelerine tahammülüm yok! O yüzden #burgeriniikiyekestirme diye bir etiketim bile var.

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER