#yaşam

BİRİ KAYMAKLI PİDE Mİ DEDİ?

NİLAY ÖRNEK | 5 Aralık 2016 #yaşam

Yanında mis gibi kokan turunçla servis edilen kıymalı pide... Üzerine kaymak koyduğumuz -ki sonra alışıp o kaymağı hepsine koyuyoruz- peynirlisi, tahinlisi derken Aydın Bozdoğan'daki Mikado Pide, insanı biraz etkiliyor!

Mikado PideFotoğraf: Sinan Hamamsarılar

Mikla Restoran'ın Anadolu'nun dört bir yanını gezip yeni lezzetler keşfeden üyesi Tangör Tan'ın bana sözü var; beni daha iyilerine bile götürecek! "Bile" diyorum, çünkü "daha iyileri" olabilir mi bilmiyorum; çok iddalı geliyor. Yani farklı tarzda iyiler tabii ki var ama bu, kendi klasmanında acayip güzel yani.

Neyse... Aydın'da deve güreşleri izleyecek, ardından da pidenin peşinde bir lezzet yolculuğuna çıkacağız. Tangör öyle dedi!

Ama o zamana kadar benim için biricik olacak Mikado Pide.

Mikado

YOLU DA GÜZEL ZATEN!

Yazın bir yazımda, KiaMore’a yakışır bir şekilde KIA Sportage kiralayıp 11 günlük bir yolculuğa çıktığımızdan bahsetmiş, oradan bazı lezzet ipuçları vermiştim.

İşte o yolculukta, dönüş rotamızdaydı Aydın.

İnsanların türlü türlü sebze ve meyveleri kuruttukları damların yanından, tartalardan, ağaçlı yollardan geçtik ve bu sitedeki pek çok yazımın fotoğraflarının sahibi Sinan'ın (nam-ı diğer @Tatdedektifi) favori pidecisine gittik; Bozdoğan'daki Mikado Pide.

Mikado

DUVARDAKİ GURUR TABLOSU :)

Tatlı bir Ege kasabası içinde Mikado. Çok geniş, çok masalı ve sandalyeli ferah bir salon.

Duvarda bugüne kadar yapılmış haberlerin, mekanın "en iyi" listelerindeki yerini belli eden -sararmış- kupürlerin olduğu mütevazı bir yer burası.

Ama o fırın ve fırından çıkanlar var ya, hemen niye buraya gelindiğini hatırlatıyor.

Mikado

HER ŞEY YEREL; ORACIKTAN

Açız; aç olmasak da fark etmez göz acıkır.

Önden gelen turuncun o taze görüntüsü bile insanı kışkırtır.

Birkaç çeşit pide ısmarladık.

Ve sonuçta bir pide sevdalısı olarak cennete gittim, geldim.

Mikado

Yerel güzeldir ve Bozdoğan'daki 30 yıllık pideci-yemekçi Mikado tam bir yerellik sembolü, güzellikti. Yağı, eti, suyu, gazozu, sebzesi, peyniri, kaymağı, unu, turuncu ve servis edenleri hep Bozdoğan'dan.

Bu arada, orada Nazilli gülü ya da Bozdoğan yuvarlağı denilen, Halebişi olarak da anılan pide sade, kaymaklı ve tereyağlı olarak yenilebiliyor.

Zaten o manda kaymağı!!!

Kimin aklına geldiyse pide ile yemek, yedirmek efsane oluyor.

MikadoFotoğraf: Sinan Hamamsarılar

O TAHİNLİSİ VAR YA

Hele de altın vuruş için ısmarladığımız tahinli pide ile o kaymak, of of! (Bu arada tahinli boyoz ya da tahinli pideyi kahve yanında veren üçüncü nesil kahveci kazanır ama yapmıyorlar, yapmıyorlar!)

Pideler 10 TL, mekanda sulu yemek de çıkıyor.

Eğer yolunuz Aydın/Bozdoğan'a düşerse lütfen gidin :)

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER