#yaşam

MODERN FARMVILLE

TUBA ÜNSAL | 4 Ekim 2016 #yaşam

Komşuköy

Çocuklu hayatın en zorlandığım taraflarından biri beslenme konusu. Bizim çocukluğumuzda bilinçli ebeveynler yoktu başımızda ama en azından sebze meyvenin en doğalı yenirdi. Arada içilen kolalar ve yenen cipsleri saymıyorum tabii. Biz çocuklarımıza evde sıkılan meyve suyu dışında bir şey içirmezken, ablamla ben, hatırladığım en küçük halim olan altı yaşımda, film izlerken iki litre kola ve mega cipsi pıtır pıtır yerdik. Annemi bu konuda yıllar sonra özellikle anne olduktan sonra bir hayli yıprattım. Sorun onların "Paketli olan güvenlidir, koskoca markalar var arkalarında" zihniyetleri. Onlar da kendi annelerinden bunu görmüşler, yapacak bir şey yok.

Komşuköy

Ben şimdi Zihni Sinir yöntemleriyle çocuklarımı mümkün mertebe bu paketli gıdalardan uzak tutuyorum. Evde kurutulan sebzeler, meyveler süslü paketleniyor ve sanki marketten alınmış gibi beslenme çantalarına konuluyor. Hurmayla çikolata yapılıp üzerine hindistan cevizi rendeleniyor, top top Kinder Sürpriz oluyor. Bu süreç benim kontrolümdeyken en azından bunu yapabilirim.

Bu sağlıklı olana ulaşma takıntım her şeyi denememe sebep oldu. Nazilli'de bir çiftlikten aylarca meyve sebze siparişi verdik. İnternetten birkaç yer daha denedik, ürünlerine güvenmemize rağmen nihayetinde tonlarca para ödeyince başka çözüm aramaya başladık. Makul fiyatlı ve güvenilir olana ulaşmak çok zor. Bu arayış döneminde karşımıza Komşuköy çıktı.

Komşuköy

Lucca ve Cantinery restoranlarının sahibi Cem Mirap bu hafta sonu bizi Polonezköy yakınlarında bir yere davet etti. Cantinery yemeklerini Komşuköy sebzeleriyle deneyip Farm Kitchen menüsünü test etme imkanımız oldu. Yakın arkadaş olan 15 kişi çoluk çombalak toplandık Komşuköy'de. Şahane bir bahçede kurulan İtalyan ailelerine özel sofrada yemeklerimizi yiyip, şaraplarımızı içtik. Sonra Komşuköy'de yetişen sebzeleri test etmek için tarlaya geçtik. Sıra sıra ekili. Her sıranın başında ya lavanta var ya başka bir bitki. Doğal olarak, ilaca ihtiyaç duymadan zararalı organizmaları tohumlardan uzak tutmak için araştırmalar yapıp bu bitkileri ekmişler.

Komşuköy

Komşuköy bu işe kafayı takmış iki ortak tarafından yönetiliyor. Sistem şöyle işliyor, yıllık üye oluyorsunuz. Fiyat 3.500 TL. Haftaya böldüğünüzde organik marketten çok da farkı olmuyor aslında. Ortalama ne kadar ürün geleceğini burada seçeceğiniz 14 yazlık ve 14 kışlık ürünün sezon ortalamaları toplamından aşağı yukarı çıkabilirsiniz. Seçimlerinizden bağımsız olarak ikramlık ürünler de üyelere düzenli olarak ulaştırılıyor ancak bunun için ortalama ilave rekolte belirtmek çok mümkün olmuyor. Biraz şansa bağlı. Yani aslında tarla kiralayıp modern çiftçilerinize emanet ediyorsunuz, onlar da sizin için ekip biçip eve teslim ediyor. Arada workshop'lar oluyor. Hafta sonları çocuklarla hasat yapmaya gidebiliyorsunuz. Belki de geleceğin çiftçilerini eğitmeye bugünden başlıyorsunuz. Arada fazla gelen ürünleri de Komşuköy'ün internet sitesinden diğer kullanıcılarla değiş tokuş yapabiliyorsunuz. Bir nevi FarmVille oyununun canlı versiyonu. Sulama talimatınızı, ürün değişikliklerinizi manuel olarak da yönetebiliyorsunuz. Ben bu oyuncaklı fikre bayıldım!

YAZAR HAKKINDA

TUBA ÜNSAL

Oyuncu, ajans TUBA kurucusu