#yaşam

BEĞENİNE GÖRE HESAP ÖDEDİĞİN RESTORAN

NİLAY ÖRNEK | 8 Kasım 2016 #yaşam

Greyvi soslu rozbif

Greyvi soslu rozbif

Kürşat Necip Kaynak, üniversitede çift anadal ile kimya-işletme okumuş. Bir bankacıyken sıkılmış, kimyayı pişirmeye uygulamaya karar vermiş ve küçük bir mekan açmış: Moleküler Gastronomi.

İstanbul'da, etrafında "beyaz yakalı çalışanların çokça olduğu" alışveriş merkezi Kanyon'un hemen arkasında.

Tatlısı, çorbası, firik pilavı, salatası, çeşitli içecekleri var ama iki ana et yemeği var: Biri rosto, diğeri de antrikotun yağı dağıtılmış hali olan homojenize antrikot (yani köfte).

Homojenize Antrikot

Homojenize antrikot

Ben de Instagram'daki Tatdedektifi'nden öğrendim, Kaynak, "Kimya uyguladım, en iyi dereceler, en iyi saklama koşulları" diyormuş... İşte bu noktada çok güzel bir şey yapmış, mekanın şefi ve sahibi olan Kaynak.

Her lezzetin bir fiyat aralığı var, 16-22, 21-27 gibi... Ve siz beğeninize göre bu aralıktaki istediğiniz fiyatı veriyorsunuz. Çok beğendiniz 22, az beğendiniz 16-17... Çok iyi değil mi?

Siyez bulguru pilavı

Siyez bulguru pilavı

Fotoğraflar: Sinan HAMAMSARILAR

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER