#yaşam

NASA, NEFES KESEN GÜNEŞ TUTULMASI FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞTI

| 23 Ağustos 2017 #yaşam

Yalnızca Kuzey Amerika’dan izlenbilen ve 21 Ağustos günü gerçekleşen tam güneş tutulması, dünya gündemini epey meşgul etti. Bulunduğu konumdan dolayı güneş tutulmasını izleyemeyenler ise NASA’nın bu doğa olayıyla ilgili canlı yayını takip ederek o eşsiz anlara şahit oldu. Ve nihayet, NASA fotoğrafçıları tarafından 21 Ağustos’ta çekilen çarpıcı fotoğraflar paylaşıldı.

Ay’ın Dünya üzerine düşen gölgesiyle oluşan güneş tutulması, ABD’nin 14 eyaleti boyunca doğuya doğru ilerledi ve yeryüzünü terk etmesi 90 dakika sürdü. Tam güneş tutulması Oregon’dan Güney Carolina’ya kadar 14 eyaletten izlenirken; Güney Amerika, Afrika ve Avrupa’da ise parçalı güneş tutulması görüldü.

NASA'nın Terra uydusundan çekilen ve üç farklı kaydın bir araya getirilmesiyle oluşan, ABD üzerindeki “güneş tutulması koridoru”.

NASA’nın Virginia’daki Wallops Flight tesislerindeki manzarayı Jamie Adkins fotoğraflamış. 

21 Ağustos’taki güneş tutulmasının, en çok gözlemlenen ve en çok fotoğraflanan tam güneş tutulması olması bekleniyordu.

NASA fotoğrafçısı Joel Kowski’nin yakaladığı; güneş tutulması anında Güneş’in önünden Uluslararası Uzay İstasyonu’nun geçişi.

Dünyanın her yerinden fotoğrafçının ölümsüzleştirmek için yarıştığı o anlarda elbette sadece yeryüzünde değil uzayda da kameralar, farklı bir perspektiften kayıttaydı. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) görüntülerin de bulunduğu güneş tutulması fotoğrafları, İtalyan astronot Paolo Nespoli tarafından çekildi.

ISS’te bulunan altı kişi, güneş tutulmasına uzaydayken şahit olma şansına erişti.

25 bin ft yükseklikten tam güneş tutulması...