#yaşam

NEANDERTALLER ARASINDA DA VEJETARYEN OLANLAR VARDI

| 13 Mart 2017 #yaşam

Tarih öncesine ait beslenme tüyoları: Mantar, çam fıstığı, yosun

Tarih öncesi insan türü Neandertaller arasında bile vejetaryenler olduğunu öğrendiklerinde, vegan ve vejetaryen arkadaşlarınızın size karşı savunduğu argümanlara bir yenisi daha eklenecek. Genetik analiz yöntemiyle Neandertallerin beslenme alışkanlıklarının detayını ortaya koyan yeni veriler, epey şaşırtıcı nitelikte. Belçika ve İspanya’da keşfedilen ve beş farklı bireye ait çene fosili, Neandertallerin birbirinden tamamen farklı beslenme alışkanlıklarına sahip olduğunu; üstelik de bitkilerin iyileştirici, ağrı kesici ve enfeksiyon giderici özelliklerini de gayet iyi bildiğini ortaya koyuyor.

Bilim insanları bugüne kadar Neandertaller konusunda sayısız araştırmaya imza attı fakat ne yedikleri konusuna bu derece detaylı değinen bir çalışma olmamıştı. Nature dergisinde yayınlanan yeni araştırma, yaklaşık 30 bin yıl önce soyları tükenmiş bir insan türü olan Neandertaller arasında da vejetaryenler olduğunu gözler önüne seriyor.

Araştırmada, onbinlerce yıl öncesine ait çene fosillerindeki diş plağından elde edilen veriler değerlendirildi. Tarih öncesi döneme ait bu dişlerdeki plakta bulunan DNA üzerinde yapılan çalışmalar, insanoğlunun uzaktan akrabası sayılan Neandertallerin aslında bulunduğu ortama uygun bir diyet uyguladığını gösteriyor. İspanya’nın El Sidrón; Belçika’nın ise Spy bölgelerinde bulunan ve üzerinde çalışma yapılan bu beş fosile bakılırsa, Belçika’daki Neandertallerin et ağırlıklı beslendiği ortaya çıkıyor. İspanya, El Sidrón mağarasında yaşayanların ise çam fıstığı, mantar ve yosun benzeri bitkilerle beslendiği görülüyor. Öyle ki genetik analizin gösterdiğine göre El Sidrón’daki bu örnek, hiç et yememiş. 

El Sidrón - İspanya

DNA üzerinde çalışarak elde edilen bilgiler arasında Neandertallerin ne yiyip ne tüketmediği haricinde daha çarpıcı bulgular da ortaya çıktı. El Sidrón mağarasındaki çene fosillerinde diş apsesine rastlayan bilim insanları, bunun kendi kendini tedavi yönteminin bir kanıtı olduğunu belirtiyor.

El Sidrón'da bulunan Neandertal kalıntıları

Araştırmada, apsesi olan bu Neandertal’in ağrı kesici ve enfeksiyon giderici özelliği olduğu bilinen bir tür bitkiden yemiş olduğu belirtiliyor. Elbette bunun tesadüf olduğu da düşünülebilir fakat kendi kendini tedavi etme amaçlı olarak bu bitkinin tüketildiğini iddia eden görüşü destekleyen çok sağlam kanıtlar bulunuyor. Birincisi, dişlerinde bu bitkinin (kavak) DNA’sına rastlanan tek bir Neandertal bulunmuş. İkincisi ise kavak, normal şartlarda yenilen bir tür olarak görülmüyor. Kavak ağacının kabuğunda, Aspirin’in etken maddelerinden biri olan salisilik asit bulunuyor. Yani bilim insanlarının iddiası doğru: Penisilin'in ve ağrı kesicilerin bulunmasından 40 bin yıl önce yaşayan bir insan türü; enfeksiyon giderici ve ağrı kesici özelliği olan bir bitkiyi tüketiyormuş.