#yaşam

NEOLOKAL’İN 3’ÜNCÜ YILI ŞEREFİNE, 3 ŞEFLİ, 5 YILDIZLI YEMEKLER

NİLAY ÖRNEK | 8 Kasım 2017 #yaşam

Türkiye'nin önemli şefleri, ikili birliktelikler oluşturup şef Maksut Aşkar ile birlikte mutfağa giriyor! Lokal mutfağı modern teknikler ve yenilikçi bakış açısıyla buluşturan Neolokal’in 3. yılı, 6 hafta boyunca, her salı bu yemeklerle kutlanıyor.

Menüsüyle, ismiyle genel çizgisini ortaya koyan, geleneği, yereli, bugünün teknikleriyle harmanlayıp sunan restoran, Neolokal, 3'üncü yaşını kutluyor.

Kutlamayı da güzel bir fikirle, kompleksizce Türkiye’nin tanınmış başka usta şeflerini de mutfağına sokarak, misafirlerini de yemeğe katarak yapıyor.

Fikir, şef Maksut Aşkar'ınmış.

Şef Aşkar ve ekibi, 6 hafta boyunca her salı, iki usta şefi mutfaklarına davet ediyor, birlikte yeni bir menü oluşturuluyor.

DİNOZOR YERİNE USTA DİYELİM...

Bu yemeklerden ilki 7 Kasım Salı akşamı yapıldı.

Aşkar o akşamın yemeklerini, Kantin’in şefi Şemsa Denizsel ve Mikla’nın şefi Mehmet Gürs ile birlikte yaptı. Bir minik konuşma da oldu.

Gürs, “Açık açık söyledi... Dinozor olduğumuz için Maksut ilk yemek için bizi seçmiş” diyordu... Aşkar da “Biri 17 (Kantin), diğeri 12 yıl (Mikla) başarısını artırarak sürdürmüş iki restoranın şefiyle çalışmak istedim ilk gece” diyerek esprili pası gole dönüştürdü.

Şeflerin seçimlerine göre; onların klasikleşmiş imza tatlarından da deneyimlenebiliyor bu gecelerde, yeni sürprizler de olabiliyor. Ama güzel bir deneyim olduğu kesin.

HANGİ ŞEFLER VAR?

Peki başka kimler var?

Diğer tarihler ve şef birliktelikleri şöyle...

14 Kasım Salı
Kemal Demirasal (YEK Alaçatı) ve Yılmaz Öztürk (Mürver)

21 Kasım Salı
Didem Şenol Tiryakioğlu (Gram) ve Yoldaş Sönmez (Ent Bodrum)

28 Kasım Salı
Aylin Yazıcıoğlu (Nicole) ve Civan Er (Yeni Lokanta)

5 Aralık Salı
İnanç Baykar (Aman Da Bravo) ve Mustafa Otar (Kilimanjaro)

12 Aralık Salı
Cihan Kıpçak (Spago) ve Üryan Doğmuş (Tabla)

MUTLAKA YER BAKIN

Sosyal keşif platformu Mobilet’te satılan bu gecelerin biletleri şimdiden tükenmiş ya da tükenmek üzere. Ancak “3'üncü yıl, 3 şef, 30 konuk” mottosuyla açılışını yapan etkinliğe o kadar talep olmuş ki, konuk sayısının artırılması konuşuluyor.

Bu yüzden de denemeden vazgeçmemenizi öneririm.

Öyle merak ettiğim buluşmalar var ki, “Bir sandalye atar mısınız şuraya?” diyesim var. Bu arada menülerin içecek eşleşmesini de Levon Bağış yapıyor. (Şemsa Denizsel’in bir aile yemeği olan “mentü”sü ile o karabiberli votka uyuşması mesela; önemli buluşmalar bunlar.)

ÖĞRENCİLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Bu arada Şemsa Denizsel-Mehmet Gürs gecesinde üç gastronomi öğrencisi akıllılık yapıp Neolokal’e gitmiş.

“Evet biliyoruz biletler tükendi, yukarıda yer yok, bizim de zaten paramız yok ama sizleri izleyebilir miyiz çalışırken?” demişler.

İşte zeki, girişken, “olacak” öğrenci farkı!

Mehmet Gürs de bunu vurgulayarak, “Bence aşağı kat, mutfak katı öğrencilerle dolmalı, gelsinler hadi” diyordu. Salt Galata içindeki Neolokal’i bilenler, o alt katın da çok keyifli bir oturma ve mutfağı izleme alanı olduğunu bilecektir zaten.

BAŞKA ETKİNLİKLER DE VAR

Bu arada Neolokal, 3’üncü yıla özel başka ara etkinlikler ve yemekler de yapıyor bu sıralar; 9 Kasım akşamı Aşkar'ın, bir İngiliz, bir de Meksikalı şefle yapacağı yemek de bunlardan biri...

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER