#yaşam

NETFLIX’LE SEYAHAT

| 7 Nisan 2017 #yaşam

 Burcu Başar

Sizler de benim gibi seyahat öncesi gideceğiniz ülkede çekilmiş filmleri izlemeyi seviyorsanız, beni seyahat etmeye teşvik eden filmler listeme belki göz atmışsınızdır. Sıra bu sefer özellikle hayata yönelik (yani sıkıcı olmayan) belgeselleri ve belgesele yakın dizi yapımlarıyla son dönemde Türkiye'de öne çıkan Netflix programında yer alan ve seyahatle ilişkilendirdiğim yapımlar listesinde.

#1 Valley Uprising
California'daki ünlü Yosemite Ulusal Parkı'nın kültürünün ayrılmaz bir parçası olan ve bu vadiyi polisle çatışmalara rağmen evi yapan bir jenerasyonun öyküsü. Eşsiz doğa manzaraları eşliğinde, wingsuit jumper'lar, korkusuz kaya tırmanıcıları ve ip cambazlarını da içerecek şekilde sayısız adrenalin dolu sahne de içeriyor. Eğer Instagram'da takip ediyorsanız ünlü tırmanışçı Alex Connold ve 2015 yılında bir wingsuit kazası neticesinde bize veda eden Dean Potter da belgeselin kahramanları arasında.

#2 Maiden Trip
14 yaşındaki Hollandalı Laura Dekker'in iki yıl süren ve kendisine Dünya'yı yelkenli ile tek başına turlayan en genç insan olma sıfatını getiren gezisini anlatan bir yapım. Benim açımdan belgeselin en ilginç kısımlarından biri ise kahramanımız Laura'nın babasının, kızının bu seyahati tek başına gerçekleştirebilmesi için Hollanda makamlarıyla yaşadığı hukuki mücadele oldu (her iki tarafın da argümanlarının şüphesiz haklı yönleri vardı).

#3 Tales by Light
Her biri 23 dakikalık 6 bölümden oluşan bu yapım, farklı fotoğrafçıların dünyanın ıssız yerlerindeki fotoğraf deneyimlerini aktarıyor. Himalayalar’da kar leoparı macerası da var, Papua Yeni Gine'de kabile çekimi de. Fotoğraf severlere şiddetle önerilir.

#4 Happy People: A Year in the Taiga
Sibirya'da yaşayan iki avcının, hem aileleriyle birlikte olduğu hem de av için bölgenin uzak köşelerinde onlardan ayrı kaldığı dönemlerdeki hayatlarını anlatan belgesel, son dönemde izlediğim en etkileyici yaşam biçimini aktarıyor. Kayıklarını ve kayaklarını da kendileri yapan bu avcıların cesareti ve dayanıklılıklarına hayran kalacaksınız.

#5 Samurai Gourmet
Yakın tarihli bir Japonya yazıma da konu olan ve mangadan uyarlanmış bu Netflix yapımı, Japon mutfak kültürüne meraklı olanlar için birebir. Hayali bir samuray eşliğinde, yeni emekli olmuş bir Japonun yavaş yavaş gurmeye dönüşümünü aktaran bu 12 bölümlük yapım, insanda kesinlikle Japonya'ya gitme isteği uyandırıyor.

#6 Midnight Dinner - Tokyo Stories
Yine Japonya'dan bir yapım. Ben açıkçası bir Tokyo meraklısı değilim - Kyoto'nun yeri benim için her zaman ayrı-. Yine de Tokyo'da gece açılan bir restoranda geçen bu hikayeler ve özellikle yapımda ışığın kullanımı Tokyo Stories'i en sevdiğim Netflix yayınlarından birisi kıldı. Her bölümde farklı kahramanların 24 dakikalık hikayelerini anlatan bu yapım şimdilik 10 bölüm içeriyor.

#7 Further
Kış doğasına meraklıysanız, Jeremy Jones’un inanılmaz snowboard görüntüleri eşliğindeki maceraları kesinlikle izlemeye değer. Kimi zaman yürümenin dahi zor olduğu Svalbard'ı da içeren, dünyanın uzak noktalarında geçen yapım, "Deeper", "Further", "Higher" üçlemesinin ikinci ürünü. Serinin diğer iki yapımı da Netflix Türkiye'de yayında.

365 GÜN 365 FİLM AFİŞİ

BENZER İÇERİKLER