#yaşam

ÖLÜM DALIŞINA HAZIRLANAN CASSINI’YE VEDA VAKTİ

| 12 Eylül 2017 #yaşam

15 Eylül günü son bir dalış yaparak Satürn’ün atmosferinde yok olmaya hazırlanan NASA’nın keşif uydusu Cassini, gezegenin uydularından Titan’ın son bir fotoğrafını gönderdi ve kendi sonu için hazırlanmaya başladı.

Cassini'nin gönderdiği son Titan'ın görseli.

1997’de uzaya önderilen ve son 13 yıldır Satürn ve uyduları ile ilgili araştırmalar için son derece değerli veriler sağlayan Cassini, 15 Eylül’deki son bir dalışla Satürn’ün atmosferinde yok olacak. 20 yıldır uzayda seyahat etmekte olan Cassini’nin son saatlerinde yapacağı yeni bir görevi bulunmuyor. Yok olacağı son dalışına hazırlanacak olan Cassini dün itibarıyla Satürn’ün en büyük uydusu Titan’ın son bir fotoğrafını Dünya’ya gönderdi. Titan, Cassini için güzel bir manzara oluşturmanın ötesinde, kendini Satürn’ün halkaları ile yüzeyi arasındaki yörüngeye oturabilmek için yardım aldığı bir uydu.

NASA’nın bir başka illüstrasyonu.

Bilim insanları 3,26 milyar dolarlık bu görevi sürdürmeyi istese de itici gücü tükenmek üzere olan Cassini’nin güvenle kontrol edilmesi artık çok zor. Keşif uydusunun kontrolden çıkıp çarpışmayla yok olması demek eser miktarda da olsa Dünya kaynaklı bakteriyi Titan ve Enceladus uydularına bulaştırma riski taşıyor. Cassini Satürn’ün atmosferinde yanarak yok olurken Titan’la Enceladus’ta gelecekte olması muhtemel bir yaşamı riske atmamış olacak.

Cassini’nin 2013’te çektiği bu fotoğrafta Satürn ve uyduları görünüyor.

Cassini kendisi için kaçınılmaz sonla noktalanacak olan bu dalışa aslında 2017 Nisan’ındaki bir manevrasıyla başlamış oldu. Satürn’le halkaları arasından geçerek 22 kez yörüngede tur atan keşif uydusu, bu süre boyunca bilim insanlarının Satürn’ün manyetik alanının yapısı ile alakalı çok detaylı veriler elde etmesine yardımcı oldu. İşte bu “Büyük Final”, 22’inci turun sonunda, Cassini’nin atmosfere dalması ve 5 ila 6 dakika içinde parçalarına ayrılarak eriyip gitmesi ile son bulacak.

NASA tarafından hazırlanan ve Büyük Final’i gösteren bir temsil. Nisan ayından beri bu yörüngeyi takip ederek 22 tur atan Cassini, Titan’ın yer çekiminin etkisiyle her seferinde biraz daha yer değiştiriyor.


Cassini’nin Satürn atmosferine girişini gösteren, NASA’nın hazırladığı bir illüstrasyon.

Atmosfere girmeden birkaç saat önce antenini Dünya’ya, üzerindeki ekipmanların bazılarını Satürn’e çevirerek dalış pozisyonunu alacak olan Cassini, bu kısa sürede olabildiğinde çok veriyi Dünya’ya göndermeye çalışacak. Satürn’le aramızdaki yaklaşık 1 milyar 400 milyon km mesafeden ötürü, Dünya’ya Cassini’nin son sinyali ulaştığında, kendisi çoktan yok olmuş olacak.