#yaşam

ÖLÜMCÜL GRİPLERİN İLACI GÜNEY HİNDİSTAN KURBAĞASINDA

| 21 Nisan 2017 #yaşam

Büyük çaplı grip salgınları, birkaç yılda bir tüm dünyaya korku salıyor. Kuş gribi, domuz gribi derken; bugüne kadar dünyanın çeşitli yerlerinde etkili olan birtakım virüsler değişime uğrayarak insanlar için zaman zaman hayati tehlikeler doğuruyor. Tüm dünya halklarını tehdit eden böylesi salgınlar konusunda önlem almak isteyen bilim insanları ise elbette boş durmuyor. Immunity’d yayınlanan yeni bir araştırmaya göre Güney Hindistan’da yaşayan bir tür kurbağa, derisini kaplayan salgı sayesinde grip virüsünden hiçbir zaman etkilenmiyor.

Hydrophylax bahuvistara kurbağası, ölümcül grip çeşitlerine karşı insanoğlunun antiviral maddesi olacak gibi görünüyor. Emory Üniversitesi ve Hindistan'daki Rajiv Gandhi Biyoteknoloji Enstitüsünün birlikte yürüttüğü çalışmaya göre bu kurbağanın deri salgısındaki bazı maddeler, H1 hemagglutinin (H1N1’deki H1) taşıyıcısı olan grip virüsünü yok edebiliyor. Bu madde kendisini, gribe neden olan virüsün yüzey proteinleri olan Hemaglutinin’e bağlıyor ve virüsü yok ediyor.

“Urumin” ismini verdikleri bu madde üzerinde deneyler yapan araştırmacılar, ilaç tedavisine karşı direnç kazanmış olan H1 virüsü üzerinde etkili olduğunu söylüyor. Fareler üzerinde de denenen “urumin”, hayvanların ölümcül virüsten etkilenmemelerini sağlıyor.

Yeni bir ilaç veya aşının geliştirilmesinde kullanılma ihtimali olsa da bilim insanlarının önündeki en büyük engel, bu maddenin insan vücudunda uzun süre tutunamıyor olması. Araştırmanın başındaki isim olan Joshy Jacob’ın aktardıklarına göre ekip, şu anda bu sorunun üstesinden gelebilmek için çalışıyor.

Kurbağanın üzerindeki bu maddeyi bilim insanları laboratuvar ortamında sentezleyebiliyor. Dolayısıyla Güney Hindistan kurbağa türünün grip ilacı geliştirmek için feda edileceğini düşünmenize gerek yok.