#yaşam

ÖZGÜRLÜKLER ADASI: SZIGET

YEŞİM SEZER | 31 Ağustos 2016 #yaşam

 Sziget

Daha uçakta anlamıştım çılgın bir yere doğru yol aldığımızı, zira dünyanın farklı yerlerinden bizimle birlikte Budapeşte’ye uçmaya gelmiş transit yolcularla birlikte uçağın yaş ortalaması 20, bilemedin 25 idi. Ulaşmaya çalıştığımız yer Budapeşte’de Tuna nehri üzerinde 108 hektar gibi bir alana yayılmış Óbudai Adası'ndaki Sziget Festivali'ydi. Avrupa’nın en büyük festivallerinden biri olan Sziget’e her yıl dünyanın farklı yerlerinden binlerce gencin katıldığını, binlerce farklı tatta performansın sergilendiğini düşünürsek ne kadar eğlenceli olacağını az çok hayal edebiliyordum.

Sziget

Sziget

Sziget

1 saat 40 dakikalık gayet heyecanlı ve kısa sayılabilecek bir yolculuk sonrası Budapeşte’ye ayak bastık. İlk günü Budapeşte merkezini gezerek geçirip ikinci gün kendimizi festivalin göbeğine attık.

Birincisi şunu söylemeliyim, adamlar organize. Bizde o büyüklükte bir festival olduğunda (400.000 katılımcıdan bahsediyorum) kapıdaki kuyruğu, kalabalığı hayal dahi etmek istemezken adamlar her şeyi öyle güzel organize etmiş ki elinizde Sziget, nam-ı diğer Özgürlükler Adası pasaportunuz, kolunuzda bilekliğiniz bir bakmışsınız içeridesiniz. Özgürlük demişken, 7 gün süren festival süresince elinizdeki pasaport ile ister sevgilinizle, ister arkadaşınızla ya da kimi isterseniz festival sınırları içinde Sziget evliliği yapabilirsiniz, anlayacağınız özgürlük diz boyu ;)

Sziget

Sziget

Sziget

Sziget

Sziget

Sziget’de çadırda konaklamanın mutlaka yaşanması gereken bir deneyim olduğu söylense de ortak banyo, lavabo kültürüne bir türlü alışamayan ben gibiler için ne yazık ki yaşanması imkansız bir deneyim olarak gözükmekte. Bu sebepten o sahneden bu sahneye koşmaktan ayaklarımıza karasular inme noktasına geldiğinde biz paşa paşa otelimize dönüp ertesi gün tekrar festival alanına geldik.

Sziget

Sziget

Dediğim gibi, 1 haftalık bir festival bu, biz bu sene sadece 2 gününe katılabildik. İlk akşam büyük heyecanla beklediğimiz Rihanna bir hayal kırıklığı olsa da “yuh artık bu da mı varmış” dediğimiz başka performanslarda o kadar eğlendik ki seneye gün sayısını artıracağımız garanti.

Sziget

Sziget

Onlarca sahnesi, binin üzerinde canlı performansı, yağmuru, çamuruyla (her sene mutlaka en az 1 gün yağmur yağmakta imiş) bu saygı duyulası festivalde 1 hafta boyunca tek düşünceleri eğlenmek olan, göğüslerine, alınlarına “Free French Kiss” yazacak kadar özgür, eğlenceli insanlarla bir hafta geçirmek için hiç düşünmeyin gidin derim.

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER

BENZER İÇERİKLER