#yaşam

PASİFİK’İN ORTASINDAKİ UZAY ÇÖPÜ MEZARLIĞI

| 15 Şubat 2017 #yaşam

Yeni Zelanda'nın yaklaşık 3.330 km doğusunda, Pasifik Okyanusu'nun orta yerinde bulunan Nemo Noktası, dünya üzerinde insanlardan en uzakta olabileceğiniz yer olmanın yanı sıra bambaşka bir özelliğe de sahip. Hiçbir kara parçasının bulunmadığı noktanın kilometrelerce derinlerinde eski uydular, uzay istasyonları ve mekiklere ait parçalar yatıyor. Çünkü burası bir uzay aracı mezarlığı!

Yörüngede dolaşan bir uydu ya da bir uzay istasyonu ömrünü tamamladığında iki farklı şekilde emekliye ayrılıyor. Sabit konumlu uydular gibi dünyanın çok üzerinde dolaşan bir uydu söz konusuysa mühendisler onları Mezarlık Yörüngesi olarak bilinen, dünyadan yüzlerce kilometre ötedeki bir adrese gönderiyor. Bu sayede aktif uzay araçlarıyla çarpışma riski taşımadan uzayın derinliklerinde kendi hallerinde dolaşıyorlar.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Ancak her zaman bu yol kullanılamıyor, bazen de onları düşürmek gerekiyor. Uydu ya da uzay aracı küçükse, atmosfere girdiğinde, her gün kendisiyle aynı kaderi paylaşan yüzlerce meteor gibi yanarak tamamen yok oluyor. Uydunun ya da uzay aracının büyük olması durumunda yanma işlemi tam olarak gerçekleşmeyebiliyor ve bu da tehlike arz ediyor. Hassas planlamalar yapan mühendisler, riski minimuma indirmek için uzay araçlarını insan yerleşimine ve gemi rotalarına en uzak yer olan Nemo Noktası'na düşürmeyi tercih ediyor.

MIR Uzay İstasyonu

Latince karşılığı "hiç kimse" olan adını Jules Verne'in anti kahramanı Kaptan Nemo'dan alan bu nokta, dünyanın karaya en uzak noktası. Kendisine en yakın adadan yaklaşık 2.688 km uzaktaki Nemo'ya en yakın yerler Pitcairn Adaları'nın bir parçası olan Ducie adası, Paskalya Adaları'na ait olan Motu Nui ve Antarktika açıklarındaki Maher Adası.

Nemo Noktası, Güney Pasifik Girdabı olarak anılan okyanus oluşumunun da tam merkezinde yer alıyor. Dev okyanus akıntılarının neden olduğu bu girdap, sahillerden gelen besleyici suların Nemo'ya ulaşmasına engel olduğu için Nemo aktif bir su altı yaşamına ev sahipliği yapmıyor. Yani düşürülen uzay çöplerinin deniz canlılığına bir zararı bulunmuyor.


MIR Uzay İstasyonu'nun Nemo Noktası'na düşürülmesi

1971'le 2016 arasında 263 "cenaze törenine" tanıklık eden Nemo Noktası'nın dibinde insansız kargo araçlarından Uluslararası Uzay İstasyonları'na kadar uzayda faaliyet gösteren onlarca farklı tür yapıya ait parçalar bulunuyor. Halihazırda görevde olan Uluslarası Uzay İstasyonu'nun da görev süresi uzatılmazsa 2028'de buraya düşürülmesi planlanıyor.

UZAYDAKİ ÇÖPLER NASIL TEMİZLENECEK?