#yaşam

PEYNİR, SÜT, YOĞURT SEVENLER BU FESTİVALİ KAÇIRMASIN!

NİLAY ÖRNEK | 21 Şubat 2017 #yaşam

2-5 Mart tarihleri arasında yapılacak olan Slow Cheese Bodrum Milas Peynir Festivali, süt, yoğurt ve peynir meraklılarına pek çok etkinlik, bilgi ve lezzet vadediyor...

Yemeğe az biraz ilgiliyseniz, hatta muhtemelen pek ilginiz yoksa bile “Slow Food” hareketinin en azından ismini duymuşsunuzdur. Merkezi İtalya’da olan Slow Food, iyi, temiz, adil gıdaya ulaşmayı hedefleyen, dünyada 1.300 grup ve 100 bin üyeden oluşan bir hareket.

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu ise 150 üyesiyle gönüllü bir yerel sivil toplum hareketi. Onlar Muğla yöresindeki güvenilir, sağlıklı ve geleneksel yöntemlerle üretilen lezzetlere ve yok olmaya yüz tutan yemek kültürümüze sahip çıkan çiftçileri, lokantacıları ve çiftçi pazarlarını destekliyor.

Ve onların Anadolu’nun yerel peynirleri için “çalışan” bir etkinliği var: Slow Cheese Bodrum Milas Peynir Festivali.

Anadolu'nun dör tbir yanından getirdikleri peynirlerle böyle tabaklar yapan, Peynir Aşkına adlı kitabın yazarları Neşe Aksoy Biber ile Berrin Bal Onur da festivalde ”Geleneksel Ürünlerin Pazara Taşınması Sırasında Yaşanılan Sıkıntılar” konulu bir konuşma yapacak.

HER İKİ YILDA BİR YAPILIYOR

Ve bu etkinliğin ikincisi -ilki 2015 yılında yapılmış ve her iki yılda bir yapılmasına karar verilmiş- bu yıl 2-5 Mart 2017'de Milas Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı ile eş zamanlı olarak Muğla'nın Bodrum ve Milas ilçelerinde yapılacak.

Festival programı “dolu dolu” hazırlanmış, her ayrıntı üzerine belli ki uzun uzun çalışılmış. Bu festivalle ilgili konuştuğum Oya Emerk’ten aldığım bilgileri sizinle paylaşayım şimdi...

Âlâ Dükkün'ın kurucusu Ahsen Toktay, festivalde Divle Obruğu'nu anlatacak.

PEYNİR YAPIMI ANLATILACAK, TADIMLAR YAPILACAK

Türkiye’nin farklı  yörelerinden gelen ve kaybolmaya yüz tutmuş yerel peynirler, yoğurt ve süt ürünleri bu festivalde üreticilerinin anlatımıyla tadılacak.

Doğal ortamlarında, mağaralarda, toprakta olgunlaştırılan, çiğ ve kaynamış süt ile yapılan desti, tulum, göğermiş gibi unutulmaya yüz tutmuş birçok peynir tadıma açılacak...

Coğrafi işaret almış ve Slow Food'un Nuh’un Ambarı listesine girerek Presidia olmaya hak kazanmış peynirler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın konuya yaklaşımı, nineden toruna artık aktarılamayan peynir yapımı bilgisi gibi konu başlıkları tartışılacak.

RESTORANLARDA DA PEYNİRLİ MENÜLER

II. Slow Cheese Bodrum Milas Peynir Festivali boyunca Bodrum'da peynir yapım teknikleri ve peynirli lezzetlerle zenginleştirilen atölyeler düzenlenecek; birçok yerel lokantada Türkiye’nin farklı illerinden gelen peynirlerin ve süt ürünlerinin kullanıldığı özel “Peynirli Menüler” sunulacak. Festival programı içinde eski ve yeni peynir kitapları tanıtımları, yazar ve şefler ile tanışma olanağı sağlayacak imza günü gibi farklı etkinlikler de yer alıyor. Festivalin diğer bir etkinliği ise 5 Mart Pazar günü panelistlerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan Milas-Kıyıkışlacık (İasos antik kenti) gezisi. slowcheesebodrum.com web sitesinden ayrıntıları paylaşılacak ve info@slowcheesebodrum.com e-posta adresi üzerinden başvuru yapılabilecek bu özel gezide katılımcılar keçi çobanlarının dağlardaki sofrasına konuk olacak.

KATILMAK İSTEYENLER İÇİN BİLGİLER BURADA

2 - 5 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek II. Slow Cheese Bodrum Milas Peynir Festivali, peynir üretimi gezisi, atölyeler, panel, sergi, belgesel film gösterimi, kitap imza etkinlikleri ile dört günlük bir ekogastronomi şölenine dönüşerek, olağanüstü lezzetler eşliğinde Anadolu peynirlerine ışık tutacak.

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER