#yaşam

ARKA BAHÇEMİZDEKİ GEZEGEN

AFGAN KARAHAN | 25 Ağustos 2016 #yaşam

Proxima Centauri b

Bundan tam 101 yıl önce, ekim ayında, İskoç astronom Robert Innes fotoğraf makinesini yaşadığı Johannesburg'dan görülebilen Güneyhaçı Takımyıldızı yakınlarındaki bir grup yıldıza çevirdi. Innes, bize en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri'ye benzer bir sistem arayışı içindeydi. 5 yıl boyunca cam plakalardaki fotoğrafları inceleyen astronom, küçük ve soluk bir yıldızın hareket ettiğini keşfetti. Apha'ya yakın olduğu için de bulduğu yıldıza Latince "en yakın" anlamına gelen Proxima Centauri adını verdi. Geride bıraktığımız yıllar boyunca bu yıldız uzay araştırmalarında ve insanların hayalgüçlerinde hep başrol oynadı. Nature dergisinde dün yayınlanan bir makale ise bu yıldızın yakınlarında, görünümü ve büyüklüğüyle Dünya'yı andıran, muhtemelen yaşanabilir yeni bir gezegen bulunduğunu ortaya çıkardı.

Alpha Centauri ile Güneş Sistemi'miz arası uzayda keşfedilen ve Proxima Centauri b adıyla anılan bu gezegenden daha yakın bir gezegenle tanışma ihtimalimiz neredeyse yok. Bu da elimizdeki keşfin ilk ve son olabileceği anlamına geliyor. İnsanoğlunun, mevcut koşullar altında üzerinde yeni bir hayat kurma olasılığı olan, Güneş Sistemi dışında kalan kendisine daha yakın bir başka bir gezegen bulunmuyor.

Proxima Centauri b

Dünya'ya 4,24 ışık yılı uzaklıktaki Proxima Centauri'de yer alan gezegen, Merkür'le Güneş arasındakinin beşte biri mesafede olduğu yıldızının etrafında 11,2 günde dönüyor. Bu yıldız, Güneş'in binde 15'i kadar parlak olduğu için dar yörüngesine rağmen gezegenin çok sıcak olmayacağı belirtiliyor. Astronomlar ayrıca Dünya'nın 1,3 katı kütleye sahip olan gezegenin kayalık bir yapıda olduğunu düşünüyor. Dönüşünden ve konumundan ötürü de gezegenin Dünya gibi kendi sistemi içinde yaşanabilir bir bölgede olduğu ve bundan ötürü yüzeyinde su bulunabileceği öngörülüyor.

Araştırmacılar, yüzeyinden gündüz vakti bakıldığında Proxima Centauri b'nin koyu kırmızı renkte görüneceğini söylüyor. Şayet varsa gezegenin atmosferinin bizimki gibi mavi değil, mor ve turuncu karışımı bir renkte olduğu; üzerine bitki ekildiği takdirde bu bitkilerin yapraklarının yeşil değil, kızıl görüneceği kabul ediliyor.

Proxima Centauri b

4,3 milyar yaşında olduğuna inanılan gezegende şimdiye kadar bir yaşam olup olmadığı sorusu büyük önem arzediyor. Ve bu soru, teknolojinin yardımıyla önümüzdeki yirmi yıl içinde yanıtlanacak gibi görünüyor. Geliştirilecek yeni teleskopların gezegenle ilgili bilinmeyenleri yavaş yavaş ortaya çıkaracak; astronomların farklı galaksiler ve yıldızlar üzerinde yürüttüğü araştırmalardan elde ettikleri bilgileri Proxima Centauri b'ye uyarlaması da gezegenin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak.

Tüm bunlara rağmen kapı komşumuz olan bu gezegene ulaşabilmemiz günümüz teknolojisiyle pek mümkün görünmüyor. Güneş'le aramızdaki mesafeden tam 270 bin kat daha uzağımızda olan Proxima Centauri b'ye belki onlarca belki de yüzlerce yıl sonra ulaşabileceğiz. 40 trilyon kilometreyi aşmak öyle kolay değil...

VİDEO

KIZIL GEZEGEN'DEN 1000 YENİ FOTOĞRAF

YAZAR HAKKINDA

AFGAN KARAHAN

Fotoğraf, sinema ve seyahat tutkunu freelance yazar, editör.