#yaşam

RÖGAR KAPAĞINDAN TİŞÖRT BASKISI

| 8 Eylül 2017 #yaşam

Rögar kapakları, ızgaralar ve şehir altyapısına ait benzer objelerinin üzerindeki desenlerden bu denli yaratıcı bir projenin çıkmasını bekler miydiniz? Raubdruckerin olarak bilinen bir grup sanatçının deneysel baskı resim çalışması olarak ortaya koyduğu bu ilginç baskı fikri, Berlin’de start alıp tüm Avrupa metropollerinde adından söz ettiren bir projeye dönüşmüş durumda.

Kent düzenlemesine ait objeler ve yüzeylerden tişört veya çanta gibi tekstil ürünleri üzerine baskılar çıkaran Raubdruckerin, başka bir eşi olmayan ürünler ortaya koyuyor. Her bir parçanın tamamen el işi olmasının yanı sıra, tamamen sokağa ve kente ait simgelerin kullanıldığı bu baskı resim üretimi bizzat ekibin kendisi tarafından sokakta, halkın gözleri önünde yapılıyor.

Berlin temelli olan ve Emma-France Raff’ın kurduğu Raubdruckerin, bu şehrin sınırları dışına çıkıp Avrupa’nın büyük şehirlerinde de baskılar yaparak kentlere özgü desenlerden yararlanmaya devam ediyor. Raubdruckerin; Amsterdam, Paris, Brüksel, Lizbon, Porto, Barselona, Madrid gibi şehirlerde projelerini sürdürürken kendi web siteleri üzerinden tişört, spor çantası, kapüşonlu sweatshirt gibi ürünlerin de satışını yapıyor.

Yol döşemeleri ve kaldırımlar üzerindeki, pek çok kişi için son derece önemsiz ve dikkat çekmekten uzak olan grafik desenleri günlük kıyafet ve aksesuarlar üzerine işlemeye odaklanan ekip için bu iş, aslında, sokak sanatının bir parçası. Bu sanatın bir parçasını üzerinde taşıyarak gezen bir birey de, ortaya konulan bu sanatın bir parçası haline geliyor.

Tüm ürünlerini ve projenin detaylarını kendi web sitelerinde sergileyen Raubdruckerin, beklenmedik bir parçadan böylesine estetik ve ilgi çekici bir sonuç ortaya çıkarıyor olmayı motivasyonlarının kaynağı olarak tanımlıyor. İşlerinde tamamen çevre dostu bir tür mürekkep kullandıklarını ifade ederken, tüm baskı prosedürünün de tamamen manuel ve son derece düşük teknolojili olduğu da ortada.

Ellerindeki ürünlerin şimdilik tükendiğini belirten Raubdruckerin'in Instagram hesabına göz atarak nasıl bir rota takip ettiklerinden haberdar olabilirsiniz.