#yaşam

ŞARKI SÖZLERİNİ SUCUKLA DEĞİŞTİR

AYLİN ASLIM | 2 Mayıs 2016 #yaşam

Tahta tepsi üzerinde dilimlenmiş sucuk, domates ve biberler

Reklam müziklerinden kaçış yok. TV seyretmeyen azınlıktaysanız bile, gittiğiniz mekânda, girdiğiniz bakkalda, bindiğiniz taşıtın radyosunda… Bir yerlerde elbet ebeler sizi o melûn reklam şarkısı. Bazısının melodisini seversiniz ya da sloganını, bazısından da nefret edersiniz. Heyhat! Bir an kendinizi o aptal reklam şarkısını söylerken buluverirsiniz ve bütün gün aklınıza takıldıkça söylene söylene kurtulmaya çalışırsınız. Öyle bir bombardıman altındayız ki, sabah uyanır uyanmaz alakasız bir reklam şarkısı bize musallat olduğunda etrafımızdaki kimse delirdiğimizi düşünmüyor.

Reklam müziklerinin de görevi budur: Çok pahalı olduğu için TV’de ya da radyoda satın alınmış çok kısa zamanda, belki on beş, belki otuz saniye içinde markayı, sloganı kafanıza çakmak zorundadır. Bu sebeple vurucu, akıl çelici ve akılda kalıcı olmaya çalışır reklam müziğiyle uğraşan müzisyenler. İşleri hep zordur.

Bazen reklamverenler yani markalar, akıllarında daha önce bu özellikleri içerdiği kanıtlanmış, yani daha önce yazılmış, söylenmiş ve çok sevilmiş, meşhur olmuş bir şarkıyla halletmek isterler bu işi. Reklam filminin üzerine bizim iyi bildiğimiz, bir zamanlar çok sevdiğimiz o şarkı eklenir ve sonrasında dış ses ürünle ilgili bir şeyler söyler. Kimimiz içten içe bozuluruz o çok sevdiğimiz şarkının reklam müziği olup yıpranmasına. Buna izin veren o sevdiğimiz müzisyene de kızarız. “Ne gerek vardı? Para pul için değer miydi bu yüce şarkıyı harcamaya?” diye isyan ederiz. Kimimizin hoşuna gider o şarkıya dakika başı TV’de ya da radyoda rastlamak. Kimimiz de empati kurar: “Ne var yani, adam para kazanmayacak mı sen o şarkıyı seviyorsun diye?”

Sadık dinleyici için de, müzisyen için de çetrefil bir konu. Sonuçta “müzisyen” dediğimiz meslek grubu da insanlardan oluşuyor. Homojen bir yapı değil. İnsanın doğası gereği de herkesin öncelikleri, hassasiyetleri, zaafları, politik görüşleri ya da bakış açıları farklılıklar gösteriyor. Bazısı şarkısının sadece sosyal yardım reklamlarında kullanmasına izin verir, bazısı insanlar bir ürünü satın alsın diye şarkısının kullanılmasına nasıl bir para teklif edilirse edilsin asla kabul etmez, bazısı da “Valla parayı veren şarkıyı alır” der. Sonuçta sözünü yazan, bestesini yapan odur, son sözü o söyler.

Bazen de markalar yine çok meşhur bir müzisyenin çok meşhur bir şarkısını kullanmak isterler, ama müzisyen artık hayatta değildir. O zaman da onun yerine eşi, çocukları, ya da varisi kimse, son sözü o söyler. O şarkı o markaya satılacak mı, banka reklamında mı yoksa araba, inşaat, klima, deterjan, çorap, sucuk, beyaz peynir reklamında mı kullanılacak, sözü-müziği aynı mı kalacak, yoksa mesela “Hal-hal!” yerine markanın adı mı söylenecek, buna da işte artık yaşamadığı için söz söyleme hakkı olmayan müzisyenin kendisi değil, hayatta olan varisleri “evet” ya da “hayır” der. Bir bakmışsınız ki bu memlekette kuşaklarca insanın çocukken ayrı, büyüyünce ayrı idolü olan muhteşem Barış Manço’nun şaheser “Hal Hal”ı bir sucuk reklamında mayonez olmuş.

Şarkısözlerinisucukladeğiştir!

Eminim duyunca içi sızlayan tek kişi ben olmadım.
Diyecek çok şey var buna ama, demek istemiyorum…

Reklam müzikleriyle ilgili bazen karşılaştığımız daha da acayip bir durum var ki, onu da bir sonraki yazıda, bizzat reklam müziği yapan müzisyenlerle konuşup yazmak istiyorum.

YAZAR HAKKINDA

AYLİN ASLIM

Şarkıcı ve şarkı yazarı Aylin Aslım, 2000 yılında yayınladığı ilk solo albümü Gelgit'ten bu yana Gülyabani, Canını Seven Kaçsın ve Zümrüdüanka adında dört solo albüm yayınlamış, birçok tribute albümünde usta sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Kadın hakları alanında aktif çalışmalarda bulunmuş, 2005'te Güldünya adlı şarkısı Aile İçi Şiddete Son kampanyaları dahilinde Güldünya Şarkıları adlı albüm ve konser projelerine yön vermiştir. 1996'dan bu yana aktif sahne hayatına devam etmektedir. Adana İşi, Şarkı Söyleyen Kadınlar gibi sinema filmlerinde ve Son isimli televizyon dizisinde oyunculuk yapmıştır. 2015 yılında Adım Adım Uyku adında Türkiye'den ve dünyadan çocuk şarkıları ve ninnilerden oluşan bir albüm yayınlamıştır. Halen İstanbul'da yaşamaktadır.