#yaşam

ŞEHİRDE BİR GÜN: ÇUKURCUMA

YEŞİM SEZER | 3 Ekim 2016 #yaşam

Şehrin biraz dışında yaşayınca şehre indiğinde kendini turist gibi hissetmek normal olsa gerek. Zira geçen gün kızlarla “şehre indiğimde” hissettiğim tam da buydu, kendi şehrinde turist olmak. O yüzden çılgın gibi o dükkandan bu dükkana attık kendimizi.

Güne Boğazkesen Caddesi’nin başından başladık. İlk durağımız rengarenk vitriniyle gözümüze çarpan %100 İstanbul’du. Eski reklam afişlerini, kullanılmış gıda çuvallarını, ikinci el giysileri geri dönüştürerek yepyeni tasarımlara imza atmışlar. İşin en çok geri dönüşüm olayına hayran kalıp yukarılara doğru devam ettik.

Biraz yukarıdaki Hamm ise tasarım mobilyalar, aydınlatmalar ve ev aksesuarları bulabileceğiniz harika bir dükkan.

Karşısındaki Nyks ise sade ama bir o kadar göz alıcı bir mekan. İçeride, birbirinden hoş kutular içinde tamamen doğal yağlardan elde edilmiş enfes kokulu mumlar sizi bekliyor.

Biraz ilerideki Blue Matters ise benim favori noktalarımdan biri. Burası bir denim cenneti, bir de üstüne Armor Lux’un çizgilileri var ki, hangi parçayı gardrobunuza eklerseniz ekleyin, hepsi zamansız.

Çukurcuma Caddesi’ne sapmadan hemen solda ise ufacık bir dükkan var; Gidesign Store. İçeride keçeden ürettikleri, üzeri el boyaması sloganlar yazılmış ya da resimler çizilmiş, şeker tadında çantalar var. Tek sıkıntı, şekerci dükkanındaki gibi hangisini alacağınıza bir türlü karar veremiyor olmak.

Ve sırada Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi. Okuduğumda çok etkilendiğim romanda bahsedilen birçok eşyanın sergilendiği bu müze, romanı tekrar yaşamak için mutlaka gidip gezilmeli.

Rotamız üzerindeki Barrier Design Studio farklı aydınlatmalar için, Birsen Canbaz el yapımı incecik seramikler için, 3rd Culture Afrika desenli yastıkları ve Hindistan’dan getirdikleri, üzeri el boyaması bardakları için, Civan ise erkeklere özel dikim gömlek, ceket, pantolonlar için uğranılması gereken duraklar.

Yolun sonundaki şehrin en sempatik çiçekçisi Miss Bloom şahane çiçekleri ve hemen yanı başındaki Cuma ise atmosferi, yemekleri ve tatlıları ile gününüzü gün edecek diğer duraklar...

ÇILGIN BİR YER: EMİNÖNÜ

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER