#yaşam

SEYAHAT ETMEYE ÖZENDİRECEK FİLM ÖNERİLERİ

| 28 Nisan 2016 #yaşam

2004 yapımı Sideways filminin afişi

1. Sideways
California - Aralarından birisinin düğünü öncesi, şarap meraklısı ve gurusu olan tarafın yönlendirmesiyle iki arkadaşın California’nın şarap bölgelerinden birisinde geçirdikleri kimi zaman keyifli kimi zaman iç sorgulayışlar içeren bekarlığa veda hikayesini anlatan müthiş keyifli bir film. Muhakkak hepimizin kendimizi kötü hissettiğimizde defalarca izlemiş olma pahasına tekrar sığındığımız bazı filmler vardır. Benim teselli filmim de Sideways. Özellikle Amerika’nın Batı yakasını Doğu yakasına tercih edenler için harika bir California hikayesi.

 

2003 yapımı Lost in Translation - Bir Konuşabilse filminin afişi

2. Lost in Translation - Bir Konuşabilse
Japonya - Özellikle Somewhere filmiyle favori yönetmenlerim arasında olan Sofia Coppola’dan Tokyo’nun kaosunda bir yabancı olarak maruz kalabildiğiniz iletişim sınırlamaları içerisinde ne kadar yalnız hissedebileceğini ama bunun da hem deneyimin bir parçası hem de keyif alınacak yönleri olduğunu müthiş bir dille anlatan eşsiz bir film.

 

2007 yapımı Into the Wild filminin afişi

3. Into the Wild
Alaska - Doğa sevdalıları ve yalnız seyahat etmekten keyif alan herkesin etkileneceği Chris McCandless’in gerçek hikayesi. Kimi zaman bir yol hikayesi önemli bir kısmında ise Alaska hikayesi olan bu hem yol ama özünde de bireysel protesto hikayesinin bir diğer artı noktası ise Eddie Vedder’in eşsiz müzikleri.

 

2005 yapımı The Constant Gardener - Arka Bahçe filminin afişi

4. The Constant Gardener - Arka Bahçe
Kenya - Kenya’nın sadece eşsiz doğasını değil maruz kaldığı bir takım nahoş ticari oyunları da anlatan bu film Ralph Fiennes ve Razhel Weisz’ı karı koca rolünde karşımıza getiriyor. Filmin özellikle final görüntülerini benim için unutmak mümkün değil. Kenya’ya safari seyahatine gidecekseniz bir klasik olan Out of Africa sizin için daha ideal bir film tercihi olabilir ama Kenya’nın daha farklı bir yüzünü anlatan the Constant Gardener’a da şans vermenizi öneririm.

 

2013 yapımı Tracks - Çöldeki İzler filminin afişi

5. Tracks - Çöldeki İzler
Avustralya - Dört deve ve bir köpekle tek başına Avustralya’nın ortasından Hint Okyanusuna kadar 2700 km’yi tek başına yürüyen bir kadın desem ve de bir de gerçek hikaye olduğunu eklesem. Tahmin ederim ki bu filme ilişkin ilgi uyandırmış olurum. Robyn Davidson’ın gerçek hikayesini anlatan bu film 1977 yılında geçiyor ve Avustralya’nın eşsiz plajlarına oranla daha az aşina olduğumuz çöl bölgesi görüntüleri eşliğinde insanın yalnızlık isteğinin ve dayanma gücünün varabileceği son noktaları bize aktarıyor.

 

2006 yapımı The Painted Veil - Duvak filminin afişi

6. The Painted Veil - Duvak
Çin - Bu liste özel bir beğeni sıralamasını içermemekle birlikte, beğeni sıralaması yapmam gerekseydi the Painted Veil muhakkak ilk üçe girerdi. Edward Norton, Naomi Watts ve Liev Schreiber’e ek olarak eşsiz güzellikte Güney Çin görüntüleri içeren bu film, her anında yöreyi olumlu şekilde göstermese de, özellikle sırt çantalı gezginler açısından Güney Asya’nın ihmal edilen rotası Güney Çin’inin seyahat rotalarına daha sık girmesine olanak verecek nitelikte güzel görüntüler de içeren bir film.

 

2008 yapımı North Face - Kuzey Yamacı filminin afişi

7. North Face - Kuzey Yamacı
İsviçre - İki Alman dağcının gerçek hikayesini anlatan ve İsviçre’nin ürkütücü olduğu kadar da güzel dağlarında geçen bir tırmanış hikayesi. Bahar ve yaz aylarında İsviçre’nin Interlaken bölgesinde bu dağların manzarası eşliğinde trekking yaparken, bu dağların zor koşullarda kimi zaman ne kadar acımasız olabileceğine aklınız hiç yatmayacak ama siz yine de baharda veya yazın gidin derim.

 

2009 yapımı Away We Go - Uzaklara Gidelim filminin afişi

8. Away We Go - Uzaklara Gidelim
Kuzey Amerika - Henüz doğmamış bebeklerini yetiştirmek üzere Kuzey Amerika’nın muhtelif şehirlerini ziyaret eden bu genç çiftin hikayesi sizi başından sonuna kadar sürükleyecek ve Montreal, Kanada’dan Phoenix, Arizona’ya kadar uzun bir gezi yaptıracak. Alexi Murdoch müzikleri de yanınıza kar.

 

2009 yapımı Cairo Time filminin afişi

9. Cairo Time
Mısır – Sıklıkla karşımıza çıkan expatlar ve yerel halk arasındaki iletişim üzerinden ilerleyen bu Kahire hikayesinin çekici yanı Kahire’nin her yönünü kapsayan şehir görüntüleri. Piramitler için biraz sabırlı olmanız gerekiyor. :(

 

2006 yapımı Little Miss Sunshine - Küçük Gün Işığım filminin afişi

10. Little Miss Sunshine - Küçük Gün Işığım
Kuzey Amerika - İtalya’nın Perugia kasabasında bir akşam oynayan tek İngilizce dilinde film olduğu için denk geldiğim bu film sadece seyahat filmleri arasında değil ama genel olarak da en sevdiğim filmler arasında. Pek sıradan olarak niteleyemeyeceğimiz bir Amerikan hikayesinin minibüs ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eyaletler arası yolculuğunu anlatan bu filmin yüzünde gülümse bırakmadığı birisini ben henüz tanımadım.

Sizlere şimdiden iyi seyirler. Film listesinin devamına ise buradan ulaşabilirsiniz: http://www.burcubasar.com/travelmovies/

Not: Yukarıda listelenen bazı filmler Türkiye’de vizyona girmemiş olduğu için Türkçe isimlerine yer veremedim. 

Yazı: Burcu Başar

etiketler

sinemaseyahat

BENZER İÇERİKLER