#yaşam

SEYAHAT FOTOĞRAFLARINDA BİLMENİZ GEREKEN İLK 10

NESLİHAN BEHMUARAS | 23 Haziran 2015 #yaşam

Fotoğraf ve yazı: Neslihan Yavuzer Behmuaras

Dünyanın değişik yerlerinde çekilmiş çok özel seyahat fotoğrafları üzerine bir arkadaşımla sohbet ediyorduk.  Bana; "Bu kadar ilginç yerlere sizin profesyonel makinelerle gitsem, ben de çekerim o fotoğrafları" dedi. Gülümsedim, zira maharet ilginç yerlere gitmekte değil, maharet iyi bir fotoğraf  makinesinin olmasında da değil. Asıl maharet nerede biliyor musunuz?...
Eğer gezi amacınız eğlenmek, dinlenmek ve beraberinde hatıra fotoğrafı çekmekse bence yaznın geri kalanını okumanıza gerek yok, gezinin keyfini sürün, canınız ne zaman isterse o zaman denklanşöre basın. Çektikleriniz güzel birer anı olarak kalacaktır. Yok eğer gezi amacınız fotoğraf çekmek üzerine kuruluysa o zaman öncelikle fotoğraf makinenizi, lenslerinizi, kartlarınızı hazırlamakla birlikte kendinizi de hazırlamanız gerekir. Nasıl mı?

Gideceğiniz yer hakkında genel bilgi toplamaya başlayın. Hele ki burası yaşadığınız ülkeden farklı bir yer ise. Harita yeri, önemli şehirleri, komşuları, dili, para birimi ve sizin paranıza karşı değeri, iklimi, inanç sistemleri, nüfusu, tarihi, yeme-içme alışkanlıkları..

Osaka

Gideceğiniz yer hakkında bir belgesel veya konu olduğu bir film varsa muhakkak izleyin. Filmi izlerken hem bilgi edinmeye çalışın, hem de film karelerini fotoğraf kareleri gibi görmeye çalışın.

Havana

Gideceğiniz yer hakkında yazılmış bir roman varsa gitmeden okuyun. Yine aynı şekilde daha önce gitmiş olan gezginlerin yazdıklarına göz atın. Toplumsal hayatı anlatan yazılara göz atın. Haberlere bakın, son birkaç aydır neler oluyor, insanlar hangi konuları konuşuyor son günlerde...

TokyoMetro

Gideceğiniz yerin yerel müziklerini bulup, dinleyin. Varsa özel danslarını öğrenin veya en azından izleyip fikir edinin.

Gideceğiniz tarihte herhangi bir özel festival, kutlama, bayram olacak mı? Öyleyse içeriği nedir, insanlar nasıl hazırlanıyor, neler yapıyor bu kutlamalarda. Özel bir kıyafet gerekiyor mu?

Bangko

Daha önce orada yaşamış bir tanıdığınız varsa, insanların alışkanlıklarını, yabancılara ve fotoğraf çekilmesine karşı tepkilerini sorun, insanlarla rahat empati kurabilmek için tüyolar almaya çalışın.

Havana

Gitmeden (eğer başka bir ülke ise) muhakkak dillerinden günlük kullanacağınız kelime ve bazı cümle kalıplarını öğrenin. Yanınızda küçük hediyeler taşıyın (pahalı olmayan sizi ve yaşadığınız yeri anlatacak küçük hediyeler) ve fotoğrafını çektiğiniz, konuşma, sohbet etme imkanı bulduğunuz kişilere hediye edin.

Fotoğraflarınızın hayatın içinden olmasını istiyorsanız muhakkak halkın kullandığı ulaştırma araçlarını kullanın. Taksi tutmak yerine metroya, otobüslere binin. Ama tabii bunlar için önceden araştırma yapmanız gerekecek. İstasyonlar, bilet, tarifeler v.s...

Kyoto

Gideceğiniz yerde sanat faaliyetlerini takip edin. Mesela bir fotoğraf sergisi olacak mı? Eğer varsa muhakkak ziyaret edin. Bu sizi yerel fotoğrafçılarla tanışıtırabilir ve dolayısıyla belki de kendi başınıza öğrenemeyeceğiniz, gidmeyeceğiniz, bilmediğiniz yerlere ulaşmanızı sağlayacaktır. Kimbilir bir sonraki sene o sergide sizin fotoğrafınız yer alır :)
Ve son olarak; evet gezi amacınız fotoğraf ve en güzel fotoğraf ancak AŞK ile ve mutlu bir ruh halinde çekilir. Yukarıda saymış olduğum hazırlıkları yapmışsanız zaten fotoğraf için hazırsınız demektir ve eminim güzel fotoğraflar kartlarınızda geri geleceksiniz ama unutmayın geriye tutamayacağınız tek şey hayatınızdan akıp giden zaman. Bu nedenle ne olursa olsun, gezi için ne kadar az zamanınız olursa olsun, her gün muhakkak makinenizi bir süreliğine çantanıza koyun ve bulunduğunuz ortamın tadına, keyfine bakmaya çalışın.
Bir akşam hiç fotoğraf çekmeden gün batımını izleyin. Bir gün parkta sadece oturun ve gülümseyerek etrafa bakın. Bir akşam kalacağınız yere yürüyerek, şarkı söyleyerek, etrafı seyrederek dönün...

Hayat, sadece sizin içine doldurduğunuz kadar mutlu ve keyifli geçecektir ve bırakın fotoğraf bu dolduruşlarınız için bir vesile olsun...

YAZAR HAKKINDA

NESLİHAN BEHMUARAS

BENZER İÇERİKLER