#yaşam

“ŞİMŞEK” BEYOĞLU’NA GERİ DÖNMÜŞ!

NİLAY ÖRNEK | 9 Ekim 2017 #yaşam

Beyoğlu birer birer azalırken, 1974 yılından bu yana Taksim'in klasik lezzet duraklarından olan Şimşek Pide, yeniden açıldı. Adresi “biraz ileride”, yeni adıysa Çınar

Adı pideci olmayan yerlerden de güzel pide çıkabiliyor malum. Hatta bunun için en uç örneklerden biri Atatürk Havalimanı’nda dış hatlar CIP salonunda çıkan muhteşem pide…

Tabii “pideci gibi pidecilerin” de kapısı her zaman bize açık olsun istiyoruz.

Bu yüzden 1974 yılından bu yana, Taksim’de, hemen meydanda su taksiminin arkasında (Fransız Konsolosluğu’na gelmeden hemen önceki sokakta sağdaydı) hizmet veren ve geleni gideni, seveni eksik olmayan Şimşek Pide önemli bir duraktı pideseverler için.

Meydandaki cami projesi nedeniyle bir sene kadar önce kapandı Şimşek Pide.

Özellikle Beyoğlu’nda sevdiğimiz yerlerin birer birer değiştiği, lezzetlerin uzaklaştığı ya da tümden gittiği düşünülürse durum bizi üzmüştü.

23 ÇEŞİT PİDE

Tam da “Artık açılmayacak galiba” derken Şimşek Pide, Beyoğlu’na geri döndü; hem de aynı sokağın biraz ilerisine...

Fakat ismi farklı.

Artık Şimşek Pide’nin ismi Çınar Karadeniz Pide Salonu.

Pidecinin sahipleri bu işe çok fazla enerji vermek istemedikleri için bırakmışlar işi; ama orada çalışan tüm ekip oradaki sandalye masalardan fırınlara her şeyi alarak bu yeni yerdeki pideciyi açmış.

İsmi alamayınca da yeni bir isim bulmuşlar. Daha aydınlık bir mekan, yine dışarda masaları var. Yakına da paket servis yapıyorlar.

Peynirli, kıymalı, kavurmalı, kuşbaşılı, sucuklu, pastırmalı, yumurtalı, açığı kapalısı derken 23 çeşit Karadeniz pidesi yapıyorlar.

Afiyet olsun.

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER