#yaşam

ŞİPŞAK FOTOĞRAFLARLA NOSTALJİ

YEŞİM SEZER | 18 Temmuz 2016 #yaşam

Eğlencesi de heyecanı da bir başka

Instax

Her şeyin dijitalleştiği günümüzde belki de eskiye duyulan özlemden dolayı çoğu şeyde eskiye dönüş yaşıyoruz. Bu anlamda son takıntımız da eskinin şipşak fotoğraf makineleri. Polaroid'in hayatımıza soktuğu bu makineler, eskilerinden farklı olarak şimdi farklı markalarda, rengarenk ve yepyeni versiyonlarıyla karşımızda.

Dijital makinelerin bize sağladığı kolaylıklar yadsınamaz ama şipşak fotoğraf çekmenin eğlencesi ve heyecanı da bir başka.

Instax

Instax

Instax

Hoş düşündüğümüzde dijitalleşen dünya bize hem kolaylık hem de biraz karmaşa getirmiyor mu? Aldınız elinize iPad'inizi mesela, başladınız günün gazetesini okumaya, hoop bi bakmışsınız karşınızda bambaşka bir sayfa, yahu haber okumuyor muyduk biz derken, alışveriş sepeti dolmuş, ekrana kredi kartı bilgilerinizi girmeye başlamışsınız bile.

Dijital gazete okuduğumda benim için sonuç hep aynı; alışveriş ;)

Instax

Instax

Instax

Aynı şey fotoğraflar için de geçerli. Dijital fotoğraflar arasında kaybolmuş durumdayız. Eskiden hepi topu 36 fotoğraf çıkardı bir tatilden, onu da güzelce albümünüze yerleştirdiniz mi iş tamamdı. Ama şimdi öyle mi? Çektiğiniz 1.500 fotoğraftan ilk iş beğendiklerinizi ayıklamak. Hadi bir gayret ayıkladınız, onları bir de bilgisayarınızda düzen içine koymak, aman ya bunlar silinirse diye bir de onları yedeklemek diye uzayıp giden bir işler silsilesi.

Instax

Instax

Yani demem o ki, dijital fotoğraf çekmek artısıyla eksisiyle her ne kadar daha pratik olsa da bu rengarenk yeni oyuncaklarla oynamak, fotoğrafın nasıl çıkacağı heyecanı, bir de şipşak fotoğrafların o nostaljisini hissetmek başka bir keyif. Siz de çocuğunuza karne hediyesi diye alıp ondan daha çok oynayan biriyseniz hiç durmayın kendinize şöyle güzel bir karne hediyesi alın, gidin bol bol fotoğraf çekin. Denedim, çok eğlenceli ;)

Instax

2016 iPHONE FOTOĞRAF ÖDÜLLERİ'NİN KAZANANLARI

 

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER

BENZER İÇERİKLER