#yaşam

SIRA DIŞI BİR KONAKLAMA DENEYİMİ: KAPSÜL OTELLER

| 20 Mart 2017 #yaşam

Kabaca büyüklüğü 2 metreye 1 metre olan bir kutunun içinde uyuma fikri, bünyede olmayan klostrofobiyi bile tetikleyebilecek kadar ürkütücü gelmiyor mu? Bizim için belki öyle fakat 70’lerin Japonyası’nda çok daha farklı bir yaklaşım vardı. Minimal alanlarda da olsa hemen yakın bir yerlerde yatıp uyuma fikri; uzun mesai saatlerinin ardından kısacık bir gece uykusu için banliyödeki evlere yapılan uzun tren yolculuklarına tercih edilir oldu. Çünkü Japonya’nın intihar oranlarını yükselten fazla mesai saatleri, eve gidip aynı trenle gün ağarmadan işe geri gelmeyi işkence haline getiriyordu. Kapsül otel tasarımının ortaya çıkmasına sebep olan uyku kapsülleri fikri, bu duruma çözüm üretmek için geliştirildi.

Dünyanın ilk kapsül oteli olma unvanına sahip Capsule Inn Osaka, 1979 yılında Osaka’da hizmete girdi. Müşterilerine farklı bir konaklama deneyimi yaşatmayı hedefleyen Capsule Inn, misafirlerin uyuyacakları alanı mümkün olduğunca minimal hale getirdi. Otel, hizmet kalitesi anlamında ise lüks otellerle yarışır durumdaydı. Uyku kapsülünü tasarlayan mimar Kisho Kurokawa, ilk akla gelenin aksine, uyku bölmesini gayet ferah ve rahat olacak şekilde dizayn etti.

İzlanda'nın ilk kapsül oteli

Beyaz yakalı Japonların tercih ettiği; tek gecelik konaklamalar için sıradan otellere kıyasla daha uygun fiyatlı olan bu konaklama şeklinin popülaritesi tüm Japonya’da gittikçe arttı. Elbette günümüz itibarıyla artık Japonya’ya gelen turistler için de son derece çekici birer alternatif. Asya ülkelerinin ardından Avrupa’da bile pek çok yerde kapsül otellere rastlamak mümkün.

Hindistan'ın ilk kapsül oteli Urbanpod, 2017'de açıldı.

Onlarca kapsülün bir alanda bulunduğu kapsül oteller, ortak kullanıma açık tuvalet ve duşlarıyla hostel mantığıyla çalışıyor. Konaklayan kişinin kapsülün içinde, aydınlatmadan prize kadar ihtiyacı olan her şey bulunuyor. Temelde sadece bir yataktan oluşan bu uyku kapsülünün bazen bir perdesi bazen de camlı bir kapağı bulunuyor. Her şeyde olduğu gibi turizm ve otelcilikte de farklı yaklaşımlarıyla sınırları zorlamayı başaran Japonya’nın 9 Hours adını taşıyan kapsül otel zinciri, kapsül otel konusunda ülkenin geldiği son noktayı göstermesi açısından son derece iyi bir örnek.


Kyoto’daki oteliyle ün yapan 9 Hours, Tokyo’daki ilk şubesini bu ay içinde açıyor. 9 Hours Shinjuku North’un 206 “odası” bulunuyor. Geceliği bir kişi için 4.900 Yen olan (155 TL) kapsül otelde günün herhangi bir saati gelip sadece duş da alabilirsiniz. Onun fiyatı ise 800 Yen (25 TL).

"Bir saat kestirsem bana yeter diyenler" için 1 saatlik konaklama 1.000 Yen. Ardından geçen her 1 saat için 500 Yen daha ödeme yapmanız gerekiyor.


Otel, duşu kullanmak isteyen misafirlerine havlu, şampuan, saç kremi ve diş fırçası veriyor.


Kapsül otelin uyku bölmelerinin boyutu 110 x 220 x 110 cm. Yattığınız kapsülün içine yiyecek içecek sokmak otel kuralları gereği yasak.

Kapsülünüze zarar verir veya ciddi şekilde kirletirseniz ceza olarak 5.000 Yen ödeme yapmanız gerekiyor.