#yaşam

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ATLANTİK GEÇİŞİ

AFGAN KARAHAN | 21 Haziran 2016 #yaşam

New York'tan Sevilla'ya yolculuk

Daha önce birçok maceracının farklı yollarla geçtiği ya da geçmeye çalıştığı Atlas Okyanusu, yeni ve daha önce hiç denenmemiş bir geçişe şahitlik yapıyor. Bertrand Piccard'ın kullandığı ve enerjisini tamamen güneşten alan Solar Impulse 2, New York'tan başlayan yolculuğunu İspanya'nın Sevilla kentinde tamamlamayı planlıyor.

Solar Impulse 2, JFK Havalimanı'nda bir hangarda

Uzunca bir süredir dünyanın etrafında dolaşan uçak, yolculuğunun belki de en zorlu uçuşunu gerçekleştiriyor. Atlantik üzerindeki hava değişimlerinin neden olabileceği sorunlardan ötürü Solar Impulse 2'nin tam olarak hangi tarihte iniş yapacağı kestirilemiyor. Dün başlayan yolculuk şimdilik oldukça sakin seyrediyor ancak olası bir problem durumunda Piccard'ın uçağı bir Fransız şehrine indirmesi de söz konusu olabilir.

Bertrand Piccard, uçuş önce son hazırlıkları yapıyor

Kanat açıklığı Boeing 747 tipi bir yolcu uçağından da geniş olan uçakta dört adet elektrik motoru bulunuyor. Oldukça hafif ve dayanıklı bir malzeme olan karbon fiberden imal edilen kanatlar üzerine yerleştirilen 17 bin güneş pilinden güç alan motorlar, uçağa ancak sıradan bir otomobilinki kadar hız sağlıyor. Bundan ötürü Atlantik geçişinin dört gün civarında sürmesi bekleniyor.

Piccard, uçuştan hemen önce Solar Impulse 2'nin kokpitinde

Aynı zamanda bir psikolog da olan İsviçreli pilot için yaklaşık dört gün sürecek bu yolculuk pek de korkutucu değil. Şimdiye kadar Solar Impulse 2 ile farklı coğrafyalar arası uçuşlar yapan Piccard, tüm ihtiyaçlarını "küçük bir ev"e benzettiği kokpitte gideriyor. Yemeğini yiyip, tuvaletini yaptığı kokpitte, geri yatabilen koltuğunda 20'şer dakikalık uykularla yetinmeye çalışıyor. Düzenli aralıklarla uçağın tüm kontrollerini yapması gerektiği için böyle bir uyku düzeni zorunlu. Verdiği röportaja göre kendisini en çok yoran ise yüksek irtifalarda oksijen maskesi takma gerekliliği.

Solar Impulse 2 New York JFK Havalimanı'ndan kalkıyor

Solar Impulse 2, Piccard ve yine İsviçreli bir mühendis ve iş adamı olan Andre Borschberg'in projesi. Temiz enerji kaynaklarının gücünü ve potansiyelini göstermeyi amaçlayan ikili, sıra dışı uçaklarıyla şimdiye kadar 14 adımı geride bırakmayı başardı. Bütün enerjisini güneşten alan uçağın yolculuğu geçtiğimiz yıl Abu Dhabi'den başladı. Ardından Asya ülkeleri arasında uçuşlar gerçekleştiren Solar Impulse 2,Borschberg'in pilotluğunda geçtiğimiz temmuz ayında Japonya'dan Hawaii'ye 118 saatlik bir uçuş gerçekleştirdi. Bu yolculuk, güneş enerjili bir uçağın ilk okyanus geçişi oldu.

Atlas Okyanusu geçişinin başarıyla tamamlanmasının ardından Borschberg'in uçağı Mısır'a uçurması ardından da Piccard'ın final yaparak oradan Abu dhabi'ye geçmesi planlanıyor. Tüm bu yolculuk boyunca kat edilen mesafenin ise 43 bin kilometre seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Uçağın yolculuğu canlı olarak buradan izlenebiliyor.

 

YAZAR HAKKINDA

AFGAN KARAHAN

Fotoğraf, sinema ve seyahat tutkunu freelance yazar, editör.