#yaşam

SONBAHAR GELMİŞTİR

YEKTA KOPAN | 27 Eylül 2017 #yaşam

Sonbaharın geldiğine ikna olmak için birkaç madde...

Sonbahar geldi.

Kimileri için hüzünlü, kimileri için sevindirici bir cümle bu. Açıkçası ben, sevinenlerdenim. Her iki baharı da severim. Sonbahara yüklenen romantik anlamlara tebessümle bakar, ilkbaharın uyandırıcı etkisinden dem vuranlara bıyık altından gülerim.

Hâlâ “yaz bitmesin” derdinde olanlara, sonbaharın geldiğine inansınlar diye birkaç madde sıralamak istedim. Hem onlara hem de mevsimlerin etkisine takılmadan yaşamdaki her zaman diliminde mutlu olmaya özen gösterenlere...

Bitmek bilmeyen “yaz saati” uygulamaları konuşulmaya başlandıysa sonbahar gelmiştir.

Instagram’da kuru yaprak, yağmur damlalarının süzüldüğü pencereden İstanbul manzarası, deniz kenarında boş şezlong fotoğrafları paylaşılmaya başlandıysa sonbahar gelmiştir.

Tüm şehirlerin ama özellikle İstanbul’un yolları okul ve iş servisleriyle dolmuşsa, trafik milim milim akmaya başlamışsa sonbahar gelmiştir.

Yaz boyunca set fotoğrafları paylaşan sinemacılar artık filmlerinin vizyon tarihlerini ve afişlerini paylaşmaya başlamışsa sonbahar gelmiştir.

Tiyatrolar perde açıyorsa sonbahar gelmiştir.

Açık hava festivalleri, yerini salon konserlerine bıraktıysa sonbahar gelmiştir.

Şehrin reklam panolarında kar lastiği kampanyalarını görüyorsanız sonbahar gelmiştir.

Mahallenizdeki sokak hayvanlarını yağmurdan, soğuktan korumak için karton kulübeler yapmaya başladıysanız sonbahar gelmiştir.

Denize uzanmış ayak fotoğrafları, yerlerini battaniyeden çıkmış çoraplı ayak fotoğraflarına bıraktıysa sonbahar gelmiştir.

Pikelerin yerini battaniyeler ve yorganlar alıyorsa sonbahar gelmiştir.

Durup dururken içiniz sıkılıyor, kısa süre sonra da o sıkıntı geçip gidiyorsa sonbahar gelmiştir.

Çöp kutularında telleri fırlamış, ters dönmüş, parçalanmış şemsiyeler görüyorsanız sonbahar gelmiştir.

Hafta sonlarını arkadaşlarınızla pikniğe ya da yürüyüşe gitmek yerine, yazlıkları kaldırıp kışlıkları çıkarmaya ayırıyorsanız sonbahar gelmiştir.

Kafe buluşmalarında soğuk kahve siparişlerinin yerini, zencefilli-ballı ıhlamur siparişleri alıyorsa sonbahar gelmiştir.

Güneş yağıyla, böcek ısırığı kremleriyle dolu ilaç çantanızı boşaltıp, vitaminler ve soğuk algınlığı ilaçları almaya başladıysanız sonbahar gelmiştir.

Yaz boyunca serbest bıraktığınız saçlarınıza çeki düzen vermek için kuaföre-berbere gidiyorsanız sonbahar gelmiştir.

Bu maddelere, kendi hayat pratiğinizden maddeler eklemeye başladıysanız sonbahar gelmiştir.

Bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız sonbahar gelmiştir.

Fotoğraf:Theophilos Papadopoulos

etiketler

yaz sonbahar

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.