#yaşam

SULAR ALTINDAKİ KAYIP KITA ZEALANDIA

| 5 Ekim 2017 #yaşam

Büyük kısmı Pasifik Okyanusu’nun suları altında kalan Zealandia, bu yılın başlarında, Geological Society of America’da yayınlanan bir araştırmaya konu olmuş ve dünya üzerindeki sekizinci kıta olduğu ilan edilmişti. Son aylarda bu bölgede yapılan araştırmalar ise en yeni kıta olan Zealandia’nın, kara seviyesine düşünüldüğünden daha yakın olabileceğini ortaya koydu. Araştırmaya göre bu alanda, 80 milyon yıl öncesine ait olan ve bitkilerle hayvanların takip edebileceği/yayılabileceği yolların var olması dikkat çekiyor.

Büyük kısmı Güney Pasifik’in suları altında bulunan Zealandia’da son iki aydır araştırmalar yapmakta olan bilim insanları, büyük ölçekli tektonik hareketliliklere ve fosil keşiflerine ait deliller bulduklarını ifade ediyor. Rice Üniversitesi’nden profesör Gearld Dickens, geçmişte, bu kıtanın coğrafya ve ikliminin çok daha farklı olduğunu belirtiyor. Zealandia boyunca altı farklı noktada deniz tabanında sondaj yaparak 860 metre derinlikte araştırma yapan bilim insanları, burada elde edilen kalıntıların, milyonlarca yıl boyunca gerçekleşmiş olan ekolojik değişim ve tektonik hareketlere dair çarpıcı işaretler taşıdığını ortaya çıkardı.

5 milyon kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en küçük kıtası sayılan Zealandia’nın 80 milyon yıl önce Avustralya ve Antarktika’dan koparak ayrıldığına inanılıyor. Kıtanın yeryüzünde kalan en büyük bölümü ise Yeni Zelanda. Deniz yatağında sondaj yaparak gerçekleştirilen iki aylık çalışmalar, bu kıtanın geçmişte de sular altında olmadığını gösteriyor. Bu sonuç ise, hayvanların ve bitkilerin Güney Pasifik’te nasıl dağılıp geliştiğini göstermesi açısından bilim dünyası için önem taşıyor.