#yaşam

SON 70 YILIN EN BÜYÜK SÜPER AY'I

| 11 Kasım 2016 #yaşam

Süper AyFotoğraf: Dave Grubb

Dünya ve Ay'ın birbirlerine en yakın oldukları dönemde görülen dolunaya Süper Ay adı veriliyor. Gezegenimiz ve uydusunun yörüngeleri arasındaki fark nedeniyle bu gök olayı oldukça ender gerçekleşiyor.

Güneş, Dünya ve Ay'ın aynı çizgi üzerinde sıralanmasıyla dolunay oluşuyor, dolunayın Süper Ay olabilmesi içinse Ay'ın Dünya'ya en yakın olduğu yerberi evresinde olması gerekiyor. Bu gerçekleştiğinde, Ay, normalden yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görünüyor.

14 Kasım Pazartesi günü görülecek Süper Ay, yalnızca bu yılın değil aynı zamanda 1948'den bu yana görülenlerin de en büyüğü ve en parlağı olacağı için büyük önem taşıyor. Türkiye saatiyle 16.52'de en büyük haline ulaşacak olan Süper Ay, bu sebeple ülkemizde tam olarak görülemeyecek. Ancak pazar ve pazartesi geceleri Ay'ın Süper Ay'a en yakın halini görmek mümkün olacak. Ay, bu tarihten sonra en erken 25 Kasım 2034'te Dünya'ya bu kadar yaklaşacak.

Süper AyFotoğraf: Geoff Livingston

Süper Ay, 14 Kasım'daki kadar büyük olmasa da aralık ayında da görülebilecek. Ancak NASA uzmanlarının açıklamalarına göre bu Süper Ay, parlaklığından ötürü Geminid meteor yağmurlarının görülmesini büyük ölçüde etkileyecek.

etiketler

süper ay