#yaşam

GÜZEL BİR MOLA

YEŞİM SEZER | 28 Haziran 2016 #yaşam

Yolunuz Çanakkale'ye düşerse...

Suvla

En sevdiğim şeylerden biridir araba yolculuğu yapmak. Muhakkak ki uçak ile bir yere gitmek çok daha hızlı ve konforlu iken (ki bu da son dönemlerde tartışılır) arabayla bir yere gitmenin keyfi her zaman bir başkadır. Hele bir de gittiğimiz rota şöyle deniz kenarından geçiyorsa, dağların arasından her denizi gördüğümde sevdiğim birini görmüşçesine sevinirim.

Eskiden bir de radyo meselesi vardı ki zaten onunla uğraşırken kilometrelerin nasıl geçtiğini bile unutuverirdiniz zira İstanbul hudutlarından çıkar çıkmaz başlardı çileniz. İlk önce o en sevdiğiniz radyo yavaştan yavaştan cızırdamaya başlar bir süre sonra da zaten hiç çekmezdi. İşte o an yolculuğun en çetin süreci başlamış demekti. O kanal arama düğmesine basmaktan tam parmağınızın ucu uyuşmaya başlardı ki, eğer şanslı gününüzdeyseniz bir anda sevdiğiniz bir melodi cızırtıların arasından duyulurdu. Tabii şimdi artık böyle bir derdimiz yok, tüm yol boyunca internetten istediğimiz kanalı dinleyip yolumuza devam edebiliyoruz ki büyük şans.

Bu araba yolculuklarının en sevdiğim yanı bizi hiç bilmediğimiz, tamamen şansa dayalı yeni yerler keşfetmemizi sağlayan, yolda verilen molalar.

İşte yine böyle bir Bozcaada seyahatimizden dönerken hadi bir girelim bakalım diye keşfettiğimiz Suvla, mitolojik kaynaklara göre “şarabın doğduğu yer” olarak kabul edilen Gelibolu Yarımadası'nda, Eceabat’ta yer alıyor. 2012 yılında kurulan Suvla eski bir tekstil fabrikasından modern bir şaraphaneye dönüştürülmüş. İçinde gelişmiş teknolojiyle donatılmış çağdaş bir şarap üretim merkezinin yanında kendinizi kaybedebileceğiniz bir market ve bir de restoran var. Markette kendi bağlarından çıkan üzümlerle ürettikleri ürünlerin yanında yine kendi bahçelerinde yetişen organik veya iyi tarım sertifikalı tarlalardan toplanan mahsullerden oluşan Kilye Doğal Ürünleri var. O çeşit çeşit zeytin, reçel, tahin, pekmez kavanozlarının arasında kendinizi gerçekten kaybediyorsunuz.

Yolunuz Çanakkale /Eceabat taraflarına düşerse mutlaka ama mutlaka uğrayın derim. Ortamının güzelliğine, fabrikadaki her bir detayın, ince ince düşünülerek zevkle yapılmasına hayran kalıyorsunuz. Eğer bir de şarap tutkunuysanız mayıs ve ekim aylarında düzenlenen Suvla Bağ Gezileri'ne katılıp; bağları, son teknoloji ile çalışan modern şaraphaneyi ve geleneksel taş değirmenli yağhaneyi yakından görme fırsatı yakalayın. Kısaca hayatınıza güzel bir mola katın...

 

İKİ YUNAN ADASINDAN İKİŞER LEZZET YILDIZI

 

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER

BENZER İÇERİKLER